PoradyLajfhakiZrób karmnik dla ptaków z tego, co masz w domu. Jest ekologiczny i zupełnie darmowy

Zrób karmnik dla ptaków z tego, co masz w domu. Jest ekologiczny i zupełnie darmowy

Jak zrobić karmnik dla ptaków? fot. Freepik
Jak zrobić karmnik dla ptaków? fot. Freepik

16.10.2023 15:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesienią i zimą ptaki mają problem ze znalezieniem pożywienia. W takich chwilach dobrze wystawić za okno trochę ziarenek i wody, by małe stworzenia miały szansę przetrwać zimny czas. Poniżej podrzucamy pomysł na to, jak zrobić karmnik dla ptaków, który nie wymaga wielu umiejętności i może go wykonać nawet dziecko!

Sezon jesienno-zimowy to ciężki czas dla wszystkich stworzeń, dlatego jeśli nie jest ci obojętny los zwierząt, warto je dokarmiać. Pod domem możesz umieścić kartony z kocami, w których skryją się bezdomne koty a na drzewie powiesić karmnik dla ptaków. Nie musisz zbijać specjalnej budki z desek, da się to zrobić o wiele łatwiej, z bardzo małym albo i nawet zerowym nakładem finansowym. Zaangażuj w to dzieci, a będą niezwykle szczęśliwe, że mogą pomóc zwierzętom w potrzebie.

Czym karmić ptaki zimą?

Dokarmianie zwierząt to piękna sprawa, lecz trzeba wiedzieć, co mali przyjaciele mogą jeść. Karmienie ptaków chlebem to fatalny pomysł, przez który możemy doprowadzić do ich śmierci! Najlepiej skomponować mieszankę ziaren takich jak: pszenica, kasza, pestki słonecznika, dyni czy pokruszone orzechy. W sklepach zoologicznych można kupić worki z gotową mieszanką, która ma całe mnóstwo witamin i minerałów.

Obraz

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Przedstawimy dwie proste wersje karmnika, które można wieszać na balkonie w bloku czy też na drzewie pod domem. Pierwsza opcja to zrobienie wiszących szyszek z ziarnami, które ptaki mogą skubać przy każdej okazji. Potrzebujesz kilku sporych szyszek, więc wizyta w parku będzie do tego niezbędna. Otrzep je ze zbędnych zanieczyszczeń i wysmaruj masłem orzechowym, a następnie posyp ziarnami, tak by dobrze przykleiły się do szyszek. Przypnij sznurek i zawieś powstałe kolby na barierce. Ptaki nie pogardzą takim przysmakiem. Druga opcja to wykonanie karmnika z dużej plastikowej butelki lub pojemnika. Wystarczy wyciąć okienko nieco wyżej niż dno i wsypać do środka ziarna. Zawieszamy taką butelkę na sznurku i zaczepiamy na balkonie. Jest to tani i łatwy sposób na pomoc ptakom. Dodatkowo możemy obserwować różne gatunki, które odwiedzają nasz balkon w poszukiwaniu pożywienia.

Marsh Tit (Poecile palustris) looking for food in an homemade feeder
Marsh Tit (Poecile palustris) looking for food in an homemade feeder
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także