PoradyLajfhakiZrób tą jedną rzecz z panelami fotowoltaicznymi, a nigdy nie zabraknie ci prądu

Zrób tą jedną rzecz z panelami fotowoltaicznymi, a nigdy nie zabraknie ci prądu

jak myć panele fotowoltaiczne, fot. Getty Images
jak myć panele fotowoltaiczne, fot. Getty Images
21.08.2023 17:25

Panele fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się bardzo popularne. To oszczędne i ekologiczne rozwiązanie bazuje na energii słonecznej. Jeśli masz tę technologię, podpowiadamy, jak myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić.

Coraz więcej osób przekonuje się do odnawialnych źródeł energii. Przykładem jest stosowanie paneli słonecznych, które montuje się najczęściej na dachach, ale nie tylko. Oto instrukcja, jak o nie dbać.

Działanie paneli fotowoltaicznych

To nie tylko moda, ale też ekologiczne rozwiązanie stworzone z myślą o ochronie środowiska i dbałości o planetę. Stosując technologię fotowoltaiczną oszczędzamy też pieniądze, które potem możemy wydać na mniejsze lub większe przyjemności lub po prostu odłożyć. Jak ich działanie wygląda w praktyce? Panele najprościej mówiąc zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, którą potem używamy w domach. Zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, które to właśnie odpowiadają za wspomnianą zmianę energii. Zjawisko, które w nich zachodzi, nazywa się efektem fotowoltaicznym. Energia wytworzona przez panel przepływa przez tzw. falownik, a potem zmienia się w prąd, który mamy w gniazdkach. Uzyskaną z fotowoltaiki energię możemy używać na bieżąco wedle potrzeb, magazynować na "czarną godzinę" lub sprzedać.

A high angle shot of a private house situated in a valley with solar panels on the roof
A high angle shot of a private house situated in a valley with solar panels on the roof

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Montuje się je w taki sposób, aby mogły czyścić się samoczynnie pod wpływem deszczu. Jednak latem, kiedy często możemy mieć przejściowe okresu suszy. Wówczas na panelach odkłada się brud, kurz, ptasie odchody i inne zanieczyszczenia. Te mogą wpłynąć niekorzystnie na pobór energii, ponieważ panele słoneczne działają najlepiej, kiedy są w pełni odsłonięte. Jak zatem je wyczyścić? Eksperci odradzają stosowania mydła oraz octu, a polecają używanie dedykowanych środków. Wyróżniają też  dwa sposoby ich mycia. Pierwszy, czyli ręczny oraz drugi za pomocą specjalnego robota, jednak koszt takiego urządzenia to nawet 30 tysięcy złotych! Niezależnie od wariantu, należy myć je wyłącznie demineralizowaną lub zmiękczoną wodą oraz odpowiednimi środkami przeznaczonych do takiego czyszczenia. W innym wypadku uszkodzimy instalację. Do mycia trzeba stosować miękką szczotkę lub gąbkę. Najnowsze panele słoneczne wyposażone są w zraszacze pracujące w dwóch trybach, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego ich mycia co jest bezpieczniejsze i niweluje ryzyko wypadku.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także