PoradyLajfhakiZrób te 5 rzeczy, a pralka przestanie cię zawodzić. Spokój z awariami na długie lata

Zrób te 5 rzeczy, a pralka przestanie cię zawodzić. Spokój z awariami na długie lata

Jak przedłużyć żywotność pralki? fot. genialne.pl
Jak przedłużyć żywotność pralki? fot. genialne.pl
17.09.2023 13:04

Aby przedłużyć żywotność pralki, zastosuj te pięć trików, a zapomnisz o naprawach. To małe zmiany, dzięki którym twoje urządzenie będzie zawsze w dobrej kondycji, a ty przestaniesz wydawać krocie na specjalistów.

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez pralki. Trudno się nie zgodzić, gdyż to urządzenie odejmuje nam sporo pracy w ciągu dnia. Wystarczy wrzucić pranie, dodać płyn i nastawić program, a brudne ubrania mamy z głowy. Sprzęt ten, choć przydatny, potrafi się szybko psuć, a same naprawy wymagają ręki specjalisty. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zacznij pielęgnować pralkę poniższymi sposobami!

Jak przedłużyć żywotność pralki? 5 porad

Od czasu do czasu musisz zaglądać w pewne miejsca w pralce, gdzie zbierają się resztki produktów myjących i brud. Czyszczenie sprawi, że przestaną one blokować mechanizmy, a urządzenie będzie działać tak samo dobrze przez długi czas.

  • Uszczelka — to gumowe zabezpieczenie u wejścia bębna, gdzie bardzo często gromadzą się zanieczyszczenia. Trzeba je od czasu do czasu przemyć płynem do naczyń.
  • Drzwi pralki — po każdym praniu przecieraj drzwi i zostawiaj je uchylone. Dzięki temu nie będziesz mieć nalotu pleśni po wewnętrznej stronie.
  • Pojemnik na proszek — w tym miejscu można zobaczyć mnóstwo brudu, resztek detergentów, a nawet pleśń! Po każdym użyciu dobrze go przetrzeć i osuszyć. Osad usuniesz za pomocą szmatki nasączonej octem.
  • Osad i kamień — jeśli zauważysz grubą warstwę twardego nalotu na poszczególnych częściach, trzeba go jak najszybciej usunąć. Dobrą metodą jest wsypanie opakowania kwasku cytrynowego do przegrody na proszek i ustawienie najwyższej możliwej temperatury prania.
  • Filtr — to tam zbiera się cały brud i wręcz zakleja wnętrze urządzenia. Stale go przemywaj i nie zapominaj o odkażaniu specjalnymi środkami.
Obraz

Brzydko pachnie z pralki? Zrób porządne płukanie

Jeśli czujesz, że twoje tkaniny po praniu mają brzydki zapach, to znak, że pralka potrzebuje porządnego płukania wewnątrz. Do przegrody na proszek wsyp opakowanie sody i wlej pół szklanki octu. Nastaw temperaturę na minimum 60 stopni Celsjusza i puść program. Zapach octu szybko się ulotni, a pralka będzie odświeżona na długie tygodnie.

Jak przedłużyć żywotność pralki? fot. Freepik
Jak przedłużyć żywotność pralki? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także