PoradyZrób to jeszcze w lipcu, a zdrowe krzaczki będą uginały się od pomidorów

Zrób to jeszcze w lipcu, a zdrowe krzaczki będą uginały się od pomidorów

W lipcu, kiedy zaczyna się sezon na pomidory, nie powinieneś spoczywać na laurach. Nie wystarczy tylko zbierać owoców, które pojawiają się na krzaczkach. Aby plony były obfite i trwały aż do jesieni, musisz odpowiednio dbać o rośliny. Wyjaśniamy, co powinieneś robić.

Pomidory w lipcu wymagają szczególnej uwagi. Fot. Freepik
Pomidory w lipcu wymagają szczególnej uwagi. Fot. Freepik

Sezon na pomidory trwa od lipca do października. Jeśli chcesz, by w tym czasie twoje krzaczki regularnie obsypywały się dorodnymi, czerwonymi owocami, musisz odpowiednio je pielęgnować. W przeciwnym razie nie będą tak obficie owocować, a być może zostaną też zaatakowane przez zarazę lub szkodniki.

Jak dbać o pomidory w lipcu?

Aby zapewnić swoim pomidorom ochronę przed szkodnikami i chorobami, a także pobudzić je do obfitego owocowania, musisz pamiętać o kilku zabiegach pielęgnacyjnych. Regularnie usuwaj dzikie pędy i nadmiar liści. Formowanie krzaczków poprawi ich wydajność i zapewni odpowiednią wentylację. Ta ostatnia może zapobiec pojawieniu się chorób. Podwiązuj też pędy, by zabezpieczyć je przed złamaniem pod ciężarem dojrzewających owoców. Podlewaj pomidory 2 razy w tygodniu, jednorazowo zużywając na każdy krzaczek 4-5 l wody. Pamiętaj również o ściółkowaniu pomidorów. Warstwa ściółki pomoże zatrzymać w ziemi wilgoć. Raz w tygodniu spulchniaj też ziemię, by zapewnić korzeniom pomidorów odpowiedni dopływ powietrza.

Jak pielęgnować pomidory w lipcu? Fot. Freepik
Jak pielęgnować pomidory w lipcu? Fot. Freepik

Jak odżywiać i chronić pomidory?

Kiedy krzaczki pomidorów już urosły, należy zadbać o to, by obficie owocowały i były odporne na choroby oraz szkodniki.

  • W pierwszej połowie lipca powinieneś przeprowadzić ostatnie karmienie pomidorów (jeśli się spóźniłeś, jak najszybciej nadrób ten krok). Dobrą odżywką będzie 1 l obornika wymieszany z 10 g siarczanu potasu, 10 g mocznika, 10 g wapna oraz 2 g siarczanu miedzi. Wszystkie składniki należy rozrobić w 10 l wody. Na każdy krzak wykorzystaj ok. 2 l nawozu.
  • Dla ochrony przed szkodnikami i chorobami w lipcu dobrze jest stosować domowy oprysk na pomidory. Wymieszaj 1 l serwatki z 10 l wody i nanieś na liście pomidorów. Oprysk wykonuj co 10 dni lub po deszczu.
  • Regularnie przyglądaj się krzaczkom pomidorów. Sprawdzaj, czy nie pojawiły się oznaki chorób. Jeśli zauważysz symptomy zarazy (np. żółte liście), usuń dotknięte nią części rośliny i zastosuj miedź.

Kiedy zbierać pomidory?

Zbieranie dojrzałych pomidorów również wpływa na kondycję krzaczków i na to, jak obficie owocują. Niektóre odmiany pomidorów dojrzewają w całych gronach, a inne pojedynczo. Ważne jest, by owoce, które już są czerwone, zdejmować z krzaczków. Jeśli zostawisz je zbyt długo, osłabią roślinę i zahamują rozwój pomidorów rosnących na sąsiednich gałązkach. Jeśli będziesz stosował się do tej zasady, zielone owoce będą szybciej dojrzewały.