PoradyLajfhakiZrób to przed praniem firan, a nie będą się gniotły. Ten trik zawsze działa

Zrób to przed praniem firan, a nie będą się gniotły. Ten trik zawsze działa

W czym prać firany? Fot. Getty Images/Genialne.pl
W czym prać firany? Fot. Getty Images/Genialne.pl
25.04.2023 19:32

Utrzymanie nieskazitelnie białych i gładkich firanek to trudne zadanie. Materiał po każdym praniu jest zmięty i bywa, że trudno go doprasować. Do tego z czasem zaczyna szarzeć. Podpowiadamy, w czym prać firany, by uniknąć tych problemów.

Pranie firan bywa tak kłopotliwe, że coraz więcej osób rezygnuje z nich i zastępuje roletami. Nie wszystkim wnętrzom służy jednak taka zamiana. Firany są eleganckim uzupełnieniem wystroju i sprawiają, że pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Jeśli chcesz, by zdobiły pokój, a przy tym były idealnie proste i białe, musisz tylko wiedzieć, w czym je prać. Jest kilka prostych rozwiązań, które zapobiegają gnieceniu tkaniny i przywracają jej piękny, biały kolor.

W czym prać firany, żeby się nie gniotły?

Prasowanie firan bywa prawdziwą drogą przez mękę. Zdarza się, że zagniecenia są tak mocne, iż nie da się ich zlikwidować mimo wielokrotnego przejeżdżania po nich żelazkiem. Właśnie dlatego warto zastosować prosty trik, który sprawi, że po praniu nie będą tak bardzo zmięte. Potrzebujesz tylko poszewki na poduszkę (możesz użyć również materiałowego pokrowca). Umieść w niej firanę złożoną w kostkę. Zapnij poszewkę i włóż do pralki. Następnie wypierz jak zwykle. Stosuj się przy tym do zaleceń producenta dotyczących np. temperatury. Zadbaj o to, by rzeczy w pralce nie były mocno ściśnięte (powinny zajmować ok. 1/3 bębna). Po zakończeniu prania firany ze sztucznego materiału od razu rozwieś na karniszu do wyschnięcia. Tkaniny naturalne delikatnie wyprasuj.

W czym prać firany? Fot. Getty Images
W czym prać firany? Fot. Getty Images

W czym prać firany, żeby były białe?

Firany z czasem tracą kolor i szarzeją lub żółkną. Temu również można zaradzić domowymi sposobami. Możesz zastosować jeden z dwóch trików na białe firany.

  • Wykorzystaj skorupki od jajek. To metoda sprawdzona przez nasze babcie. Skorupki włóż do materiałowego woreczka. Zabezpiecz go tak, żeby nie otworzył się w czasie prania. Nie chcemy, by obierki wysypały się do pralki. Następnie wrzuć do bębna razem z firanami i wypierz je jak zwykle.
  • Namocz firany w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Zostaw firany w tym preparacie na kilka godzin. Sok wybieli materiał, a dodatkowo usunie brzydkie zapachy (np. papierosów). Po namoczeniu włóż firany do pralki i upierz tradycyjną metodą.

6 genialnych trików, które ułatwiają pranie. Każdy powinien je znać

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także