Zrób to przed zimą, a za rok drzewa owocowe podwoją swoje plony
Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe, powinieneś już powoli myśleć o tym, jak przygotować je do zimy. Należy to zrobić w odpowiednim momencie, by rośliny bez uszczerbku przetrwały mrozy i w przyszłym sezonie obficie owocowały. Podpowiadamy, co powinieneś zrobić.
28.09.2023 07:21
Drzewa owocowe, zarówno te młode, zasadzone jesienią, jak i starsze potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Niskie temperatury mogą zaszkodzić zarówno korzeniom, jak i pniom, co przełoży się na przyszłoroczne zbiory. Zapewnienie roślinom odpowiednich warunków na okres spoczynku, pomaga też chronić je przed chorobami.
Dlaczego należy przygotować drzewa owocowe do zimy?
Zimą ziemia oraz znajdująca się w niej woda na przemian zamarza i rozmarza. Może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni lub całkowitego ich odsłonięcia. Wahania temperatur i związane z nią zamarzanie oraz rozmarzanie wody, jest zagrożeniem również dla kory. Może ona popękać, co stworzy dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych oraz szkodników. Odpowiednie zabezpieczenie drzew owocowych pomoże uniknąć negatywnych konsekwencji spadku temperatury. To szczególnie ważne w przypadku ciepłolubnych pestkowców: nektarynek, moreli, brzoskwiń, wiśni oraz czereśni. Warto jednak zabezpieczyć również inne drzewa owocowe, a przynajmniej ich korzenie.
Kiedy zacząć przygotowywać drzewa do zimy?
Pogoda bywa kapryśna, więc sugerowanie się kalendarzem może nie być dobrym pomysłem. Moment zabezpieczenia drzew owocowych przed zimnem trzeba dostosować do warunków atmosferycznych. Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, utrudnisz roślinom przyzwyczajenie się do chłodu. Zbytnia opieszałość może natomiast sprawić, że drzewa zostaną uszkodzone przez przymrozki. Zaleca się, by przygotowania do zimy rozpocząć, gdy poranne temperatury spadają do ok. 0°C, a synoptycy nie prognozują już ocieplenia. Wtedy możesz zabezpieczyć rośliny bez obaw o to, że zabieg im zaszkodzi.
Jak przygotować drzewa owocowe do zimy?
Przed zimą nie należy podcinać drzew, ponieważ to stymuluje pędy do wzrostu, co przed nadejściem mrozów może być niebezpieczne. Należy natomiast zadbać o korzenie, korę, a w przypadku młodych drzew również korony.
- Rozpocznij od uprzątnięcia ziemi wokół drzew. Usuń z niej opadłe owoce, liście oraz gałązki. U podstawy każdego drzewa usyp kopiec o wysokości 30-40 cm. Możesz stworzyć go z ziemi, kompostu, trocin, pociętej słomy oraz kamieni. Aby wiatr nie rozdmuchiwał lżejszych elementów, zabezpiecz kopce gałęziami.
- W grudniu natrzyj pnie wapnem gaszonym do wysokości pierwszych konarów. Użyj w tym celu 2 kg wapna w połączeniu z 10 l wody. Białe pnie będą odbijać światło słoneczne. Dzięki wapnowaniu nie będzie dochodziło do ciągłego pobudzania i hamowania krążenia soków drzew. Jeśli w czasie zimy część białej warstwy zostanie zmyta przez deszcz, powtórz zabieg.
- Pnie drzew możesz zabezpieczyć także, stosując naturalną warstwę izolacyjną. Użyj słomianych lub trzcinowych mat, gałązek iglaków, agrowłókniny lub kartonu falistego. Izolację przymocuj za pomocą sznurka, zostawiając niewielkie nieszczelności. Dzięki temu kora będzie mogła oddychać, nie zaparzy się i nie będzie narażona na rozwój chorób grzybowych.
- W przypadku młodych drzew zabezpieczenie przed zimnem powinno obejmować również korony. Użyj w tym celu specjalnych worków z juty lub kapturów z białej agrowłókniny.
- Młode drzewka zabezpiecz przed zwierzętami. Aby nie zostały podgryzione przez sarny, jelenie czy zające, osłoń je metalową lub plastikową siatką. Alternatywą jest zastosowanie specjalnych repelentów zapachowych.