Zrobiła test ogórka. Teraz ma pewność, czy w doniczce jest jakiś szkodnik
02.10.2023 16:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kwiaty doniczkowe mają tendencję do przyciągania owadów, które na stałe pożywiają się rośliną i bezwzględnie ją niszczą. Wystarczy, że jeden kwiat będzie zakażony, a reszta "uprawy" zajmie się w niedługim czasie. Jak w takim razie zwalczyć szkodniki roślin domowych, by tym samym nie zbankrutować na specjalnych opryskach ze sklepu?
Pierwsze objawy szkodników w ziemi to pogorszenie stanu rośliny, która dotychczas była w dobrej formie. Jeśli prawidłowo o nią dbasz, a widzisz, że więdnie w oczach, to znak, że warto sprawdzić, co dzieje się za osłoną doniczki. Niestety, obecność ziemiórka jest więcej niż prawdopodobna! Zwalczysz go za pomocą domowego naparu.
Skąd będę wiedzieć, że roślinę atakują szkodniki?
Nie zawsze jesteśmy w stanie ocenić, czy w glebie znajdują się niechciani lokatorzy. Mogą bytować głęboko pod ziemią, gdzie podgryzają korzenie. Najwcześniejszym objawem jest marniejąca roślina, która prosi o pomoc ze strony człowieka. Larwy ziemiórek to powszechny problem, gdyż przynosimy je wraz z nowymi kwiatami, które zarażają się bezpośrednio w sklepach. Kluczowe jest ratowanie roślinki, gdy jest jeszcze na to czas. Mocno uszkodzone korzenie mogą się nie nadawać do odbudowy i trzeba będzie je prędko usunąć. Poniżej podrzucamy sprytny i tani trik na wykurzenie ziemiórka z kwiatów.
Jak zwalczyć szkodniki roślin domowych? Złap za ogórka
Po pierwsze wykonaj test na obecność ziemiórka. Przygotuj kilka plasterków zielonego ogórka i wstaw je do doniczki. Poczekaj dobę i przyjrzyj się dokładnie, czy na powierzchni warzywa nie ma żadnych nadgryzień. Jeżeli je zobaczysz, to znak, że trzeba zacząć działać. Najłatwiej wykorzystać domowe napary z roślin, których ten szkodnik wręcz nienawidzi. Po pierwsze wywar z czosnku — wystarczy wrzucić do wody nieco łupinek po czosnku (ok. 2 garście) i całość zagotować. Mieszanka jest dość słaba i nie uszkodzi rośliny, a z pewnością ziemiórek nie będzie zadowolony z takiej kąpieli. Druga opcja to herbata rumiankowa, którą trzeba zaparzyć tak, by była bardzo intensywna (ok. 8 torebek na 500 ml wody). Podlewaj roślinę naparem co dwa tygodnie, aż pozbędziesz się szkodnika.