PoradyLajfhaki3 sposoby na pleśń w kuchni. Pryskasz, zmywasz i gotowe!

3 sposoby na pleśń w kuchni. Pryskasz, zmywasz i gotowe!

pleśń w kuchni, fot. Genialne
pleśń w kuchni, fot. Genialne

01.09.2023 17:15

Czasami bywa tak, że w rogach kuchni pojawia się ciemny nalot — to nic innego jak pleśń. To pomieszczenie jest szczególnie narażone na jej powstawanie, gdyż podczas gotowania unosi się dużo pary, która nie ma gdzie uciec. Jak się przed nią chronić? Sprawdź poniżej.

Pleśnie to organizmy, które żyją na zewnątrz jak i w środku domu. Mimo że w ekosystemie są niezwykle pożądane, to dom powinien być od nich wolny. Najczęściej pojawiają się w wilgotnych zakamarkach np. w łazience czy kuchni. Jeśli tylko widzisz pierwsze plamy, musisz natychmiastowo zadziałać, bo grzyb rozwija się w ekspresowym tempie.

Pleśń w domu to same kłopoty

Jeśli wydaje ci się, że grzyb to nic złego, jesteś w ogromnym błędzie. Wdychanie powietrza z zarodnikami może być szczególnie niebezpieczne dla alergików, a także osób z problemami układu oddechowego. Najłagodniejsze objawy to katar, kaszel czy wysypka. Osoby szczególnie wrażliwe mogą borykać się z napadami astmy czy chorobami płuc. Warto również dodać, że pleśń jest rakotwórcza i może siać spustoszenie w naszym organizmie.

pleśń w kuchni to powszechne zjawisko, fot. Freepik
pleśń w kuchni to powszechne zjawisko, fot. Freepik

Masz pleśń w kuchni? Usuniesz ją tymi produktami

  • ocet — najlepiej nie rozcieńczać go z wodą, a aplikować bezpośrednio z butelki na całą porażoną powierzchnię. Tak pozostawiamy go na kilka godzin, a następnie szorujemy ściany. Badania pokazują, że ocet zabija zarodniki aż w 80. procentach!
  • woda utleniona — znamy ją głównie z medycyny, gdyż jest używana jako środek odkażający. Można nią pryskać ściany, gdyż działa skutecznie na grzyb. Wystarczy spryskać powierzchnię i pozostawić całość na 20 minut. Po tym czasie szorujemy ściany i wycieramy do sucha.
  • ekstrakt z nasion cytrusów — taki olejek możesz kupić w dowolnej aptece, wystarczy rozcieńczyć 20 kropel produktu z dwoma szklankami wody i przelać do butelki z rozpylaczem. Następnie pryskamy pleśń i co ważne, nie spłukujemy, a jedynie wycieramy pleśń z powierzchni ściany.
pleśń w kuchni to powszechne zjawisko, fot. Freepik
pleśń w kuchni to powszechne zjawisko, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także