Dom5 funkcji rolet, z których nie zdajemy sobie sprawy. Warto być świadomym

5 funkcji rolet, z których nie zdajemy sobie sprawy. Warto być świadomym

Okna z brązowymi roletami
Okna z brązowymi roletami
Źródło zdjęć: © Getty Images | Astibuk
20.11.2023 09:10, aktualizacja: 17.01.2024 15:13

Rolety nie tylko chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że ten niepozorny element ma o wiele więcej przydatnych funkcji. Warto o nich pamiętać podczas wybierania osłon do domu.

Większość z nas wiesza w oknach rolety, by ograniczały ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Rzeczywiście taka jest jedna z podstawowych funkcji osłon okiennych. Aby ułatwić zapewnienie optymalnego poziomu nasłonecznienia, producenci proponują różne rozwiązania, np. rolety dzień-noc, które składają się z jaśniejszych i ciemniejszych pasów lub rolety harmonijkowe, które można rozwijać oraz zwijać zarówno od góry, jak i od dołu. Na tym nie kończy się jednak lista zastosowań tego typu osłon okiennych. Są jeszcze cztery inne funkcje, o których powinieneś pamiętać.

Jakie inne funkcje mają rolety?

Ponieważ osłony okienne chronią przed promieniami słonecznymi, zapobiegają również nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. To szczególnie ważne latem, gdy nadchodzi fala upałów. Zasłonięte rolety pełnią funkcję termoizolacyjną. Dzięki temu w mieszkaniu jest chłodniej. Analogicznie możesz wykorzystywać osłony zimą do zatrzymania ciepła w mieszkaniu. W końcu izolacja cieplna zapobiega zarówno dostawaniu się ciepła do wewnątrz, jak i jego uciekaniu z pomieszczeń przez odsłonięte okna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zainstalowanie rolet w oknach to prosty sposób, by zapewnić sobie prywatność. Jeśli mieszkasz w dość ciasnej zabudowie, pewnie nie chcesz, by przechodnie czy sąsiedzi zaglądali ci przez okna do mieszkania. Rolety z łatwością rozwiązują ten problem, osłaniając wnętrza przed wzrokiem ciekawskich. Dzięki nim będziesz mieć pełną kontrolę nad tym, co widać z zewnątrz.

Nie tylko ciekawskie spojrzenia nie mają szans przebić się przez rolety. Wiele takich osłon zapewnia również ochronę przed promieniami UV. To szczególnie ważne, jeśli w okolicy okna znajduje się np. biurko lub inne wyposażenie, przy którym spędzasz dużo czasu. Jak pewnie wiesz, długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na zdrowie i kondycję skóry (m.in. przyspiesza proces fotostarzenia i przyczynia się do rozwoju nowotworu).

Ostatnia, ale nie najmniej istotna jest funkcja dekoracyjna rolet. Stanowią one uzupełnienie aranżacji wnętrza. Na rynku jest dostępnych tyle modeli, kolorów (a nawet printów!) oraz rodzajów tkanin, że możesz z powodzeniem dostosować je zarówno do kolorystyki pomieszczeń, jak i stylu, w którym są urządzone. Rolety sprawdzą się zarówno w aranżacji glamour, jak i boho czy przy kolorowym wystroju w pokoju dziecka.

Rolety nie tylko chronią przed słońcem.
Rolety nie tylko chronią przed słońcem.© Freepik | Volodymyr Maksymchuk

Jak wybrać najlepsze rolety do swojego domu?

Jak wspomnieliśmy, jest wiele różnych rodzajów rolet. Najbardziej klasyczne są rolety wiszące. Większą kontrolę nad tym, ile światła wpada do pomieszczenia, dają rolety dzień-noc. Z kolei dzięki roletom harmonijkowym możesz zasłonić dowolny obszar okna, manewrując nimi od góry i od dołu. Przy wyborze rolet zastanów się więc najpierw, które funkcje mają dla ciebie największe znaczenie.

Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć, jest połączenie funkcji użytkowej (ograniczenia dostępu światła) z funkcją dekoracyjną (wyglądem rolet). Chodzi tu przede wszystkim o odpowiedni dobór materiału. Dostępne są tkaniny dające duży, średni i mały stopień zaciemnienia. Najpierw podejmij decyzję dotyczącą tego, ile światła ma wpadać do pokoju po zasłonięciu okna, a dopiero później zacznij wybierać kolor lub wzór. W ten sposób zyskasz pewność, że osłona nie tylko będzie ładnie wyglądać, ale też odpowiednio ochroni pokój przed promieniami słonecznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także