PoradyLajfhakiButy suszę tylko w ten sposób. Wystawienie ich na grzejnik to zbrodnia

Buty suszę tylko w ten sposób. Wystawienie ich na grzejnik to zbrodnia

Mężczyzna i kobieta chodzą po mokrej ulicy
Mężczyzna i kobieta chodzą po mokrej ulicy
Źródło zdjęć: © Getty Images | LuckyBusiness
17.11.2023 09:39

Podczas spaceru zaskoczyła cię ulewa i po wejściu do domu jesteś przemoczony do suchej nitki? O ile ubrania położone na suszarce wyschną w przeciągu kilku godzin, tak przemoknięte buty potrafią schnąć wieczność. Zapewne kusi cię, by ustawić je na kaloryferze, lecz nie jest to najlepsze rozwiązanie. Twoje buty będą do wyrzucenia.

Suszenie butów na słońcu czy grzejniku to popularna metoda, lecz mało kto zdaje sobie sprawę, że takie działanie może na stałe odkształcić nasze ulubione sneakersy. Ciepło i promienie słoneczne działają na wodę wewnątrz tkaniny, a ta rozpulchnia oraz zmiękcza materiał. But staje się wiotki, a odgniecenia robią się samoczynnie. Chcesz tego uniknąć? Sprawdź poprawne metody suszenia butów.

Jak osuszyć przemoknięte buty? Tego NIE rób

Każdy z nas ma swoją ulubioną parę butów, którą ubiera na dłuższe trasy. Kiedy przemokną, trzeba je dobrze osuszyć, aby posłużyły nam na kolejnych spacerach. Przyśpieszanie naturalnego procesu może być nieodpowiednim krokiem, który zniszczy nasze obuwie.

Wystawiając trampki na słońce, możemy doprowadzić do ich skurczenia lub zmiany kształtu. A wówczas but nie będzie już dopasowany dla naszej stopy. To spowoduje ból i dyskomfort, a także wady w postawie.

Warto również zwrócić uwagę na klej, który łączy podeszwy z materiałem. Jeśli zadziałamy ciepłem, może dojść do rozpuszczenia spoiwa, przez co buty będą bezużyteczne. Nikt z nas nie będzie chciał chodzić w dosłownie dziurawym obuwiu. Zanim na drugi raz złapiesz za suszarkę z ciepłym nawiewem lub postanowisz wystawić buty na słońce, pomyśl, czy jest to tego warte. Istnieją lepsze i bezpieczniejsze sposoby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak poprawnie suszyć buty?

Najprostsza metoda na odciągnięcie nadmiaru wilgoci, który kryje się w materiale, to włożenie ręczników papierowych do środka buta. Papier jak nic innego potrafi pochłonąć wilgoć, a tym samym odpowiednio zabezpieczy obuwie przed odkształceniem. Najlepiej postawić je w przewiewne miejsce, lecz bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi czy kaloryferem.

Poprawne suszenie butów w domu za pomocą prawideł.
Poprawne suszenie butów w domu za pomocą prawideł.© Pixabay

Sprawa ma się nieco inaczej, gdy mówimy o zimowych butach, które często są wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Takie buty bardzo szybko ulegają odkształceniu, dlatego warto wyłożyć do środka drewniane prawidła. Będą one utrzymywać odpowiedni kształt buta i wciągną większość wilgoci. Jeśli ich nie masz, możesz skorzystać z ręczników papierowych i szarych gazet. Ważne by było ich sporo. Wówczas utrzymają odpowiedni kształt buta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także