PoradyNałóż na rolety i obserwuj, jak wszystkie plamy znikają jedna po drugiej!

Nałóż na rolety i obserwuj, jak wszystkie plamy znikają jedna po drugiej!

czym czyścić rolety materiałowe, fot. Genialne
czym czyścić rolety materiałowe, fot. Genialne

23.05.2023 15:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, czym czyścić rolety materiałowe? To zadanie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy tylko przygotować domowy środek czyszczący.

Rolety materiałowe osłaniają wnętrze naszego domu czy mieszkania. Dzięki temu wieczorem nikt nie zagląda nam w okna, a latem rolety ochronią nas przed promieniami palącego słońca. Jednak wiele osób zapomina o ich czyszczeniu. To spory błąd, gdyż tam też zbiera się kurz.

Jak czyścić rolety materiałowe?

Aby solidnie wyczyścić rolety, najpierw zbierz z nich warstwę pyłu oraz kurzu. Do tego celu możesz wykorzystać ściereczkę, odkurzacz lub miotełkę. Najlepsza będzie taka, która drobiny brudu zatrzyma w swoim wnętrzu, a nie rozprzestrzeni je po całym mieszkaniu. Następnie przygotuj domowy płyn czyszczący. Dzięki niemu odświeżysz rolety, a także pozbędziesz się z nich zabrudzeń i plam. Wlej do pojemnika dwie szklanki wody. Do tego dodaj jedną szklankę płynu do mycia naczyń oraz jedną szklankę proszku do prania. Całość dobrze wymieszaj. W tym środku maczaj gąbkę lub ściereczkę i dokładnie szoruj całe rolety. Na koniec poczekaj, aż materiał wyschnie. Wówczas przekonasz się, że plamy całkowicie zeszły.

czym czyścić rolety materiałowe, fot. freepik
czym czyścić rolety materiałowe, fot. freepik

Czym wymyć rolety materiałowe?

Oczywiście patentów na czyszczenie rolet jest więcej. Możesz zrobić jeszcze prostszy detergent. Połącz ocet spirytusowy z wodą w proporcji 1:1. Do tego możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego — zamaskuje zapach octu, który dla wielu osób jest drażniący. Takim preparatem wymyj swoje rolety. Jednak najpierw zrób test na małym fragmencie materiału i przekonaj się, czy specyfik nie odbarwi materiału. Jeżeli na roletach nie ma dużo plam, to możesz spróbować usunąć je zwykłą gumką szkolną. Pamiętaj o tym, aby rolet materiałowych nie prać w pralce ani nie prasować. Czasami pokrywa je cienka warstwa gumy. Pod wpływem ciepła wyrządzisz jej oraz żelazku bardzo duże szkody. Natomiast jeżeli na roletach znajdują się plamy, których już nie potrafisz wywabić, to pozostaje jedynie wymiana ich na nowe modele. W ten sposób sprytnie odświeżysz wystrój mieszkania czy domu.

czym czyścić rolety materiałowe, fot. freepik
czym czyścić rolety materiałowe, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także