PoradyDomowe trikiKiedy gotujesz, okna w kuchni parują? Zejdź do garażu po skuteczny środek

Kiedy gotujesz, okna w kuchni parują? Zejdź do garażu po skuteczny środek

Parujące okna to problem, który pojawia się w wielu domach wraz z nadejściem jesieni. Na oknach, szybach, meblach i kabinie prysznicowej zaczyna osadzać się woda, która może przyczynić się do powstania pleśni. Jak tego uniknąć? Wyjaśniamy.

Parujące okna w kuchni.
Parujące okna w kuchni.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Paul Maguire

16.11.2023 17:10

"Parujące okna" to problem, który zaczyna się jesienią, a kończy dopiero wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni. Wszystkiemu winna jest różnica temperatur. Wewnątrz jest ona znacznie wyższa niż na zewnątrz, co sprawia, że na szybach skrapla się woda.

Wpływa na to także wysoka wilgotność powietrza. Wówczas wilgoć osadza się na zimnych miejscach, takich jak szyby, aby po chwili zamienić się w wodę. Wysoka wilgotność w domu to nic dobrego, bowiem osadza się ona nie tylko na szybach, ale też na meblach czy ścianach. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do pojawienia się pleśni, co stanowi zagrożenie dla zdrowia domowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego na oknach w kuchni pojawia się para?

Zjawisko kondensacji, czyli osadzania się pary, najczęściej pojawia się na kuchennych oknach. Dzieje się tak wskutek podgrzewania wody, która w trakcie gotowania unosi się nad garnkiem, zamieniając się w parę wodną. Wówczas temperatura w pomieszczeniu podnosi się, a para "siada" na zimnych szybach.

Kondensację można zauważyć także na oknach w sypialni, zwykle rankiem. Wilgotne, wydychane w trakcie nocy powietrze skrapla się na oknach, przez co wyglądają one na zaparowane. Identyczna sytuacja ma miejsce w łazience, tuż po kąpieli.

Niestety, zjawisko kondensacji świadczy o tym, że wentylacja nie działa tak, jak należy. Nadmiar wilgoci sprzyja mnożeniu się bakterii i grzybów, co może odbić się na kondycji układu oddechowego, a w skrajnym przypadku doprowadzić do pojawienia się pleśni na ścianach.

Wetrzyj w okna, a zapomnisz o zaparowanych szybach

Jak obniżyć poziom wilgoci w mieszkaniu? Zacznij od podstaw, czyli regularnego wietrzenia pomieszczeń. Rankiem, tuż przed wyjściem do pracy, uchyl okna. Napływ świeżego powietrza sprawi, że w pomieszczeniu przestaną mnożyć się chorobotwórcze bakterie. Jeśli nie chcesz wychładzać mieszkania, uchyl wszystkie okna na przynajmniej 15 minut, niezależnie od pogody. Nie odczujesz zmiany temperatury, a mimo to poprawisz cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Zastanawiasz się, jak ograniczyć skraplanie się wody na szybach? Możesz zrobić to na dwa sposoby. Jeśli masz samochód, z pewnością masz też płyn do spryskiwaczy. Wystarczy, że wetrzesz go za pomocą miękkiej szmatki w powierzchnię szyby, a para przestanie skraplać się na szybach. Zamiast płynu, możesz zastosować mieszankę gliceryny dodatkiem alkoholu, która pokryje szyby niewidzialną, hydrofobową powłoką.

parazaparowane oknawilgoć