5 patentów, które powinien znać każdy właściciel psa. Zimą są bezcenne
Zima jest trudnym okresem w roku, kiedy pogoda jest szarobura, a mróz daje się we znaki. Każdy chce się ochronić przed niską temperaturą, a oprócz nas źle znoszą ją psy. Czworonogi bez pomocy swoich właścicieli nie przetrwają tego zimowego czasu i do naszych obowiązków należy zapewnienie im jak najlepszych warunków.
13.01.2024 | aktual.: 13.01.2024 09:56
W naszym kraju zimą panują mrozy, które utrudniają nam wszystkim codzienne funkcjonowanie. Nawet jeśli za dnia temperatura jest dodatnia, wieczorem lub w nocy najczęściej spada poniżej zera. Nie wolno zapominać, że mrozy są niebezpieczne tylko dla ludzi, ale też i zwierząt, a szczególnie psów. Najlepsi przyjaciele mają sierść, która je ochrania, ale tylko do czasu. Wyjście z założenia, że tylko ona wystarczy czworonogom w zimie, może mieć tragiczne konsekwencje.
Jak zadbać o psa zimą?
Psy odczuwają nie tylko emocje, ale też zmiany pogody. Minusowe temperatury są dla nich niekomfortowe tak samo, jak dla ludzi. Bardzo wielu milusińskich nie chce wtedy wychodzić z domu na ulubione spacerki, przez co nieraz zimą musimy je na nie namawiać lub zwabiać podstępem. Zwierzęta te doskonale czują, że za oknem panuje mróz, więc nic dziwnego, że nie chcą opuszczać ciepłego domu. Nie ma sensu usilnie wyprowadzać psów na zewnątrz, a ograniczyć ich przebywanie na zimnie do niezbędnego minimum. Zostawianie zimą merdających przyjaciół w ogródkach, budach lub kojcach też nie jest wskazane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najlepiej, jeśli uświadomisz sobie, że skoro po wyjściu na spacerek z psem jest ci zimno, to tak samo odczuwa to zwierzę. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Weterynarii nie wolno wypuszczać psów na zewnątrz, kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Dane wskazują na to, że taka temperatura jest dla psów niebezpieczna, a ta powyżej -7 stopni Celsjusza grozi hipotermią.
Jak pomóc psom przetrwać mrozy?
Najlepiej trzymać psy w domu i przygotować im odpowiednie legowiska, maty lub koce, na których będą mogły leżeć. Jeśli nie masz możliwości, wpuszczenia psa do domu, to uszczelnij jego budę słomą, a przy tym pamiętaj o zawieszeniu grubego materiału nad wejściem do niej. Zadziała on jak szczelny parawan i nie przepuści mroźnego powietrza do środka. Decydując się na zimowe spacery koniecznie kup swojemu pupilowi kurtkę, w której będzie mu ciepło i unikaj mocno oblodzonych oraz posypanych solą chodników. Negatywnie wpływa ona na delikatne poduszki na łapach zwierzęcia, które mogą zostać odmrożone, a nawet uszkodzone.
Zimą nie można zapomnieć o świeżej wodzie dla pupila, któremu chce się pić więcej niż zazwyczaj. Wymieniaj ją regularnie na nową i koniecznie zwracaj uwagę na to, czy pod wpływem niskich temperatur nie zamieniła się w lód. Obserwacja zachowań psa to również istotny element zadbania o niego zimą. Każdy właściciel doskonale zna swojego pupila, dzięki czemu dobrze wie, czego w danej chwili potrzebuje lub się domaga. Jeśli pies ma drgawki, piszczy, słabo oddycha oraz ma białe dziąsła, od razu zabierz go do weterynarza. Objawy te mogą wskazywać na poważne odmrożenia, a nawet być początkiem hipotermii.