PoradyLajfhakiSmaruję okna w kuchni. Wygrałam z wilgocią i parą na szybach

Smaruję okna w kuchni. Wygrałam z wilgocią i parą na szybach

Na twoich oknach nieustannie osadza się para? To częsty problem w sezonie jesienno-zimowym. Nadmiar wody może doprowadzić do rozwoju pleśni na ramie okiennej. Czy ten problem można jakoś rozwiązać? Można. Poznaj prosty sposób.

Woda osadzająca się na oknach.
Woda osadzająca się na oknach.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.01.2024 | aktual.: 11.01.2024 19:27

Na twoich oknach od jakiegoś czasu skrapla się woda? To całkowicie naturalne zjawisko, które pojawia się w wielu domach w sezonie jesienno-zimowym. O tej porze roku unikamy wietrzenia mieszkań, przez co podwyższa się poziom wilgoci. Nadmiar wody osadza się na szybach, które są najzimniejszym miejscem w domu.

Zjawisko kondensacji można zauważyć w kuchni, łazience, a nawet w samochodzie. Częste osadzanie się wody na szybach oznacza tylko jedno — to znak, że w pomieszczeniu panuje za wysoka wilgoć. Namiar wody może osadzić się na meblach czy ścianach, doprowadzając do rozwoju pleśni. Można tego uniknąć. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie wietrzysz mieszkania? Popełniasz duży błąd

Wysoki poziom wilgotności to efekt nieprawidłowej cyrkulacji powietrza. Zastanów się, kiedy ostatnio wietrzyłaś mieszkanie. Jeśli nie robisz tego codziennie, popełniasz duży błąd. Niezależnie od tego, czy na dworze pada, czy panuje mróz, każde pomieszczenie powinno być wietrzone przez przynajmniej 15 minut dziennie. Częste wietrzenie niweluje wilgoć i pozwala pozbyć się szkodliwych bakterii z powietrza. Pamiętaj o tym, aby uchylać okna codziennie, bez względu na pogodę.

Jak pozbyć się zaparowanych okien? Poznaj patent z Tik Toka

Tik Tok to miejsce, w którym znajdziesz mnóstwo porad dotyczących sprzątania. Większość "cleantokerek" dzieli się przepisami na preparaty bazujące wyłącznie na naturalnych i ogólnodostępnych składnikach. Tiktokerka publikująca jako Królowa Czystości pokazała, jak pozbywa się wilgoci z okien. Kobieta wciera w szybę niewielką ilość płynu do mycia naczyń (2-3 krople) i poleruje ją tak długo, aż na powierzchni nie widać żadnych smug. Płyn do mycia naczyń tworzy niewidzialną barierę, która zapobiega osadzaniu się wody.

Drugim, równie skutecznym produktem, który można wykorzystać zamiast płynu do mycia naczyń, jest... pianka do golenia. Wtarta w powierzchnię zapobiega osadzaniu się wody i pary. Wystarczy nanieść ją na ściereczkę z mikrofibry i wetrzeć w powierzchnię okna czy lustra. Pianka pokryje powierzchnię niewidzialną warstwą hydrofobową. Powtarzaj zabieg raz w tygodniu, a zapomnisz o zaparowanych oknach.

wilgoćoknazaparowane okna