NewsyA może mała inwestycja? Dom w Chorwacji kosztuje 57 groszy, ale jest kilka warunków

A może mała inwestycja? Dom w Chorwacji kosztuje 57 groszy, ale jest kilka warunków

Chorwackie miasteczko
Chorwackie miasteczko
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | UTKARSH

23.01.2024 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od teraz można powiedzieć, że każdego stać na dom w Chorwacji! Wszystko za sprawą niesamowitych cen nieruchomości w miejscowości Legrad. Otóż zakup domu będzie wynosił jedynie 57 groszy! Oferta nie jest skierowana do wszystkich. Trzeba spełnić kilka warunków.

Chorwacja należy do jednych z najpiękniejszych krajów świata. To państwo leżące na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Chorwację zamieszkuje prawie 4,5 mln mieszkańców. Jest to bardzo popularny kierunek Polaków na wakacje. Powodem są bardzo mili i gościnni ludzie, w miarę przystępne ceny oraz oczywiście przepiękne zakątki, miasta i plaże. Dodatkowo w Chorwacji przeważa klimat śródziemnomorski, a polscy turyści są przez Chorwatów bardzo lubiani. Wszystkie te czynniki idealnie udowadniają stwierdzenie, że Chorwacja jest świetnym miejscem do zamieszkania.

W Chorwacji kupisz dom za grosze?

Według serwisu "Danica.hr" gmina koło Koprivnicy od lat sprzedaje puste domy. Ceny za te nieruchomości są zaskakujące. Zazwyczaj są to bardzo niewielkie sumy. Obecnie to około 13 eurocentów. Jaki jest tego powód? Burmistrz Ivan Sabolić tłumaczy, że chodzi o "demograficzną odnowę gminy". Władze chcą ściągnąć do Legradu nowych mieszkańców, ponieważ na przestrzeni lat miasto traciło obywateli ze względu na trend migracji do dużych miast. Do tej pory z programu zakupu domu w atrakcyjnej cenie oraz możliwości dofinansowania remontu skorzystało 50 rodzin.

Choć cena jest dla wielu bardzo kusząca, to warto pamiętać, że zapłata za dom to dopiero początek kosztów. Otóż oferowane nieruchomości wymagają remontów. Często są to niestety remonty generalne. Nie wszyscy również zdają sobie sprawę, że Legrad niestety nie jest położony nad morzem. Miejscowość znajduje się niedaleko granicy chorwacko-węgierskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc kupić dom w tak atrakcyjnej cenie?

Jak się okazuje, nie wszyscy mogą cieszyć się możliwością zakupu tak taniej nieruchomości. Jeżeli chce się nabyć w Legradzie dom za około 13 centów, to należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze największą szansę mają małżeństwa poniżej 45 roku życia, które nie posiadają nieruchomości w innych miastach. Po drugie osoby nabywające nieruchomość muszą mieć czystą kartotekę. Nie mogą być wcześniej karane.

Dodatkowym autem będzie, jeśli kupujący ma rzadki i ceniony zawód. Mile widziane są oczywiście rodziny z dziećmi. Warto podkreślić, że władzom bardzo zależy, aby kupujący chcieli się osiedlić w Legradzie na stałe. Miasto zastrzega więc, że niepotrzebni im kolejni turyści. Kandydaci wykupujący nieruchomość powinni być również przygotowani na integracje z miejscową społecznością.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także