NewsyTo najmniejsze miasta w Polsce. Aż dziwne, że nie zdegradowano ich do rangi wsi

To najmniejsze miasta w Polsce. Aż dziwne, że nie zdegradowano ich do rangi wsi

Najmniejsze miasta w Polsce
Najmniejsze miasta w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Robnaw
22.01.2024 12:40

Czy wiesz, jakie jest najmniejsze miasto w Polsce? Pewnie nie, ale mamy dla ciebie małą podpowiedź. Jest to historyczna osada, w której nie mieszka nawet pół tysiąca ludzi. Przedstawiamy 10 najmniejszych miast w Polsce. Sprawdź, czy w którymś z nich już byłeś!

Według informacji z 1 stycznia 2024 na terenie Polski jest obecnie 1013 miast. Warto podkreślić, że 302 to samodzielne gminy miejskie. Miast prezydenckich jest zaledwie 107. Natomiast 66 miast jest na prawach powiatu. Władzą wykonawczą w miastach jest burmistrz lub prezydent miasta. Jak pewnie większość wie lub się domyśla, według danych GUS najbardziej zaludnionym miastem w Polsce jest Warszawa – ma blisko 1,9 mln mieszkańców. Jakie jednak miasto w naszym kraju uznawane jest za najmniejsze?

Małe miasta w Polsce

Na pewno nie wszyscy mają świadomość, ale znaczący wpływ na masowe powstawanie w Polsce małych miast miał coraz rzadziej egzekwowany wymóg ludnościowy dla wsi aspirujących do statusu miasta. Próg minimalny wynosił 2000 mieszkańców. Z tego też powodu w 2017 roku w Polsce były jedynie trzy miasta liczące mniej niż tysiąc mieszkańców. Były to Wyśmierzyce, Działoszyce i Suraż. Co warto podkreślić, miasta te dzisiaj nie zaliczają się nawet do pierwszej 10 najmniejszych miast w Polsce.

Według danych ze stycznia 2024 roku obecnie mamy w Polsce 27 miast z ludnością poniżej tysiąca. Większość z tych miast ma swoją wielowiekową, miejską przeszłość. Stały się na jakiś czas wsiami na skutek carskiego dekretu, który był formą represji po powstaniu styczniowym. Teraz na szczęście coraz więcej miast odzyskuje swoje prawa miejskie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do najmniejszych miast trzeba zakwalifikować na pewno te, które charakteryzują się mniejszą niż 1000 liczbą mieszkańców. Są nimi kolejno od numeru pierwszego:

  • Opatowiec - 313 mieszkańców,
  • Wiślica - 477 obywateli,
  • Ciepielów - 737 mieszkańców,
  • Koszyce - 769 ludzi,
  • Gielniów - 779 mieszkańców,
  • Książ Wielki - 817 obywateli,
  • Głowaczów - 825 mieszkańców,
  • Inowłódz - 829 ludzi.
  • Listę zamyka miasto Kiernozia z liczbą 831 mieszkańców.

Najmniejszym więc miastem w Polsce jest Opatowiec położony w powiecie kazimierskim w województwie świętokrzyskim. Jest to miasto, które znajduje się około 65 kilometrów na północny-wschód od Krakowa. O Opatowcu historia wspomina już w XIII wieku. Miejscowość zdegradowano do rangi wsi w XIX wieku. Przywrócono jej status miasta z początkiem 2019 roku. Od tamtego czasu Opatowiec dumnie piastuje tytuł najmniejszego miasta w Polsce.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także