Aby wybrać dobry bób, stosuję stary patent mojej babci. Zawsze smakuje wyśmienicie!
Bób to popularne warzywo sezonowe, które kojarzy się z początkiem lata. Większości z nas przywodzi na myśl charakterystyczny smak wakacji u babci. Podpowiadamy, jak wybrać dobry bób, aby przywołać te wspomnienia ;)
Zawiera w sobie dużą ilość białka oraz mało kalorii — w 250 g tylko około 187 kcal. Dodatkowo wyróżnia się małą ilością kwasów tłuszczowych, przez co obniża cholesterol oraz reguluje ciśnienie krwi. Natomiast błonnik, którego jest w bobie pełno, pozytywnie wpływa na pracę jelit i szybko nasyca żołądek. Mimo to na zakupach pojawia się problem, jak kupić ten najlepszy.
Jak wybrać dobry bób?
Świeży i młody bób zazwyczaj można zakupić na targu, jednak nie w strąkach. Od wielu lat pojawia się on w foliowych woreczkach i przed zakupem należy je dobrze oglądnąć. Najczęściej na ściankach worka skrapla się woda, poprzez którą w wysokich temperaturach bób psuje się dużo szybciej. Zawsze należy więc unikać tych warzyw, które mają ciemne plamy, są duże oraz ich ogonki odznaczają się brązowym lub pomarańczowym kolorem. Dobry bób powinien być intensywnie zielony i posiadać małe oraz jędrne ziarna, w przeciwnym wypadku będzie smakował jak ziemniak.
Przechowywanie i gotowanie bobu
Kluczową kwestią po zakupie jest to, aby przesypać warzywa do miski lub papierowej torby. Po spędzeniu kilku godzin w woreczku muszą "odpocząć". Następnie warto umieścić je w lodówce, dzięki temu przedłuży się ich świeżość i nie stracą smaku. Charakterystycznym efektem po zjedzeniu bobu są gazy oraz wzdęcia, które spowodowane są przez spożycie zawartych w tym warzywie oligosacharydów. Jednak łatwo można im zaradzić już na etapie przygotowywania posiłku. Na początek wystarczy opłukać bób pod strumieniem zimnej wody, a potem wsypać do garnka i zalać gorącą wodą. Teraz po około 1 godzinie należy wylać z naczynia wodę, a następnie wlać nową lekko osoloną. Dopiero teraz bób jest gotowy do ugotowania, a można dodać do niego koper, czosnek, sok z cytryny lub łyżeczkę cukru. Młode warzywo gotować trzeba przez 15 minut, a starsze przez 30 minut i sprawdzać widelcem, kiedy będzie miękkie. Nie należy dopuścić do rozgotowania bobu, ponieważ straci wtedy swoje właściwości, przez co stanie się zupełnie niesmaczny.