PoradySprzątanieBabciny patent za grosze na odtłuszczanie. Szafki będą śliniły

Babciny patent za grosze na odtłuszczanie. Szafki będą śliniły

Dzięki temu trikowi szafki w kuchni są zawsze czyste.
Dzięki temu trikowi szafki w kuchni są zawsze czyste.
Źródło zdjęć: © Freepik
04.12.2023 13:48

Czas porządków przedświątecznych w pełni, przez co wiele osób już zaczęło nerwowo kontrolować stan poszczególnych pomieszczeń w domu. Zazwyczaj wykonujemy je w korytarzach oraz salonach, ponieważ tam będą goście. Natomiast zapominamy o kuchniach, a przecież tam przygotowujemy wszystkie potrawy.

Gotowanie wiąże się z nieporządkiem na kuchennych blatach, a często plamy pojawiają się także na szafkach. Nie wyglądają zachęcająco i często lepisz się do nich lub nawet nie masz chęci, aby do nich sięgać. Mocna chemia nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ może uszkodzić powierzchnie szafek. Jednak jest na to o wiele lepszy sposób.

Jak wyczyścić szafki kuchenne?

Kurz oraz tłuszcz to twoi najtrudniejsi przeciwnicy w walce z zabrudzeniami kuchennymi. Bardzo często w niewyjaśnionych okolicznościach osadzają się na sprzęcie oraz szafkach w kuchni. Problem jest tym większy, jeśli pichcisz dużo, a materiał, z jakiego są wykonane, jest delikatny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zazwyczaj przecieranie na sucho nie daje żadnych efektów, przez co musisz użyć mocniejszych preparatów. Niestety te dostępne w sklepach mają mocno żrące składy, przez które zlikwidujemy nie tylko brud, ale też warstwę lakieru. Czy jest na to złoty środek?

Domowe sposoby na czyste szafki kuchenne

Bardzo często kuchnia jest ostatnim miejscem na liście przedświątecznych porządków, ponieważ z niej będziesz korzystać najwięcej. Jednak nie jest to rozsądny argument, który sprawiałby, że nie musisz tego robić. Co więcej, nie trzeba z niej wychodzić po specyfiki, ponieważ mamy je w kuchni pod ręką. Dlatego nie ma na co czekać.

Nie ma prostszego i skuteczniejszego sposobu na czyste szafki w kuchni.
Nie ma prostszego i skuteczniejszego sposobu na czyste szafki w kuchni. © Freepik

Mieszanka płynu do naczyń i ciepłej wody to najszybszy przepis na czyste szafki kuchenne. Można też przygotować mieszankę z 1 łyżeczki kwasku cytrynowego oraz 250 ml wody z dodatkiem mydła. Wystarczy przelać ją do butelki z dyfuzorem, a następnie spryskiwać fronty oraz boki szafek od góry do dołu.

Ważne jest to, aby poczekać kilka minut, ponieważ substancje potrzebują czasu, aby skutecznie zadziałać. Warto pamiętać o tym, że ta mieszanka nie sprawdzi się do kamiennych oraz mosiężnych powierzchni.

Czyszcząca pasta za grosze

Do jej przygotowania potrzeba sody oczyszczonej i wody, które należy zmieszać tak, aby nie ściekały po frontach szafek. Dlatego lepiej jest nałożyć jej mniejszą ilość kolistymi ruchami, a z pewnością zadziała skutecznie. Na koniec pozostaje ściągnąć mieszankę z szafek i wytrzeć do sucha. To bardzo ważny krok, ponieważ w przeciwnym razie tworzywo spuchnie.

Równie ważne są narzędzia, z jakich skorzystasz podczas sprzątania. Dlatego najlepiej wybrać szmatki lub ściereczki z bawełny oraz miękkie gąbki, które nie zarysują lakieru na szafkach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także