PoradyDomowe trikiBąble na panelach to nic dobrego. Przyłóż i przesuń, a nie będzie śladu

Bąble na panelach to nic dobrego. Przyłóż i przesuń, a nie będzie śladu

Spuchnięte panele da się wyprasować
Spuchnięte panele da się wyprasować
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
01.01.2024 09:55, aktualizacja: 01.01.2024 10:48

Panele podłogowe mają tendencję do wybrzuszeń, które powstają pod wpływem kontaktu z wodą. O ile małe ilości płynu nie zrobią im krzywdy, tak zalewanie podłogi wodą może nieść fatalne skutki. Jeśli zobaczysz bąble na panelach, musisz zadziałać pewnym domowym trikiem. Moja mama nauczyła mnie, jak sobie z nimi radzić.

Podłogi pokryte panelami wyglądają świetnie, lecz są kłopotliwe w utrzymaniu, zwłaszcza gdy kupujemy produkt niskiej jakości. Zbyt duża ilość wody podczas zmywania podłóg może znacząco odbić się na ich wyglądzie. Jeśli zobaczysz, że w jakimś miejscu powstały wybrzuszenia, musisz koniecznie wypróbować ten trik na ich spłaszczenie. Niestety metoda nie sprawdzi się w każdym przypadku podłóg jak np. naturalne drewno.

Panele i woda to złe połączenie

Rozlana woda, mała wpadka szczeniaka czy pęknięta rura to wystarczający powód, by nasze panele zaczęły się nieestetycznie podnosić. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sztucznych podłóg, które są pokryte laminatem — kiepsko radzi sobie z wodą. Zostawienie wody na dłuższy czas spowoduje uszkodzenie, które nie zawsze można usunąć.

Jeśli większa część twojego domu jest pokryta panelami, warto zainwestować w specjalnego mopa parowego, który będzie używał minimalnej ilości wody. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko powstania bąbli na łączeniu paneli. Jeżeli jednak coś pójdzie nie tak, możesz dosłownie wyprasować wybrzuszenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Cały trik polega na wykorzystaniu gorącego żelazka, które jest w stanie spłaszczyć wystającą powierzchnię. Aby zrobić taki zabieg, musisz przygotować kilka potrzebnych przedmiotów, by przypadkiem nie uszkodzić jeszcze mocnej podłogi. To co? Gotowy na prasowanie?

Jak wyprasować bąble na panelach?

Zacznij od wytarcia podłogi i upewnienia się, że jest idealnie sucha. Następnie przygotuj bawełnianą ścierkę lub ręcznik, które będą dobre do izolacji podłogi przed zbyt wysoką temperaturą. Upewnij się, że nie ma w nich sztucznych dodatków, bo mogą one najzwyczajniej w świecie stopić się pod wpływem działania ciepła. Rozgrzewamy żelazko do temperatury odpowiedniej dla bawełny, nie dolewamy wody ani nie używamy pary. Rozkładamy materiał na panelach i delikatnie suniemy żelazkiem po podłodze. Po kilku minutach wybrzuszenia powinny zniknąć.

Mokra podłoga w domu
Mokra podłoga w domu© Freepik | jannoon028

Jeśli ten zabieg nie dał pożądanego efektu, niestety musisz pomyśleć o wymianie podłogi w domu. Być może będzie to twoja motywacja do gruntownego remontu w całym domu, do którego zbierasz się już kilka lat? Następnym razem, gdy rozlejesz wodę, musisz szybko reagować, a obejdzie się bez uszkodzeń parkietu. Warto również pomyśleć o innym rodzaju podłogi, który jest bardziej wytrzymały na wilgoć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także