PoradyLajfhaki"R" na skrzynce pocztowej to nie przypadek, a istotna informacja. Co oznacza?

"R" na skrzynce pocztowej to nie przypadek, a istotna informacja. Co oznacza?

Litera "R" na skrzynce pocztowej to nie przypadek
Litera "R" na skrzynce pocztowej to nie przypadek
Źródło zdjęć: © Genialne
06.11.2023 13:16

W niektórych budynkach można zauważyć znaczek z literą "R" umieszczony na skrzynkach pocztowych. Zapewne jesteś ciekawy, co ten symbol oznacza i dlaczego jest przyklejany. Okazuje się, że litera "R" na skrzynce pocztowej ma ogromne znaczenie.

Jeśli myślisz, że literka "R" na skrzynce pocztowej oznacza, że mieszkańcy pozwalają wrzucać reklamy do swojej skrzynki, to jesteś w błędzie. Oznaczenie to, ma inne przeznaczenie. Znaczenie swojej skrzynki to przede wszystkim istotna informacja dla pracowników Poczty Polskiej, a dokładniej dla listonoszy oraz kurierów.

Co oznacza litera "R" na skrzynce pocztowej?

Litera "R" wyraża prośbę właściciela mieszkania o to, by nie zostawiać awiza w skrzynce pocztowej, ale wrzucić list polecony bezpośrednio do niej. Z pewnością każdy z nas wie, jak bardzo jest to częsta i irytująca nas praktyka. Dzięki temu rozwiązaniu adresat unika konieczności udania się osobiście do najbliższej placówki pocztowej. Dla wielu z nas może to być szczególnie uciążliwe, zwłaszcza jeśli nieustannie jesteśmy poza domem. Po dostarczeniu awiza mamy zazwyczaj tylko kilka dni na odebranie nadanej na nasz adres przesyłki czy listu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy każdy może nakleić sobie literę "R" na skrzynkę pocztową?

Niestety, znaczek z literą "R" nie jest dostępny w sprzedaży i nie można go samodzielnie przykleić do swojej skrzynki pocztowej. Jeśli tak zrobimy, to nie będzie miał on mocy prawnej, więc nie róbmy tego na własną rękę. W celu uzyskania tego magicznego znaczka, trzeba wypełnić tzw. wniosek o doręczanie przesyłek poleconych bezpośrednio do skrzynki pocztowej.

Ten wniosek można złożyć przez internet, korzystając z eFORMULARZA, przy czym konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Można go również pobrać na poczcie i wypełnić ręcznie. Dopiero w  następnym kroku należy przekazać go listonoszowi lub dostarczyć do najbliższej placówki pocztowej.

Po złożeniu wniosku pracownik poczty samodzielnie i zgodnie z procedurą umieści naklejkę na skrzynce. Ta ułatwiająca życie usługa została przywrócona w maju 2022 roku i jest całkowicie bezpłatna. Obecność "R" na skrzynce na listy jest szczególnie przydatna, jeśli często lub przez dłuższy czas nie przebywamy w domu. Dzięki temu oszczędzamy swój czas oraz nerwy, a korespondencja dociera do nas zawsze na czas.

Jednakże warto pamiętać o tym, że metoda ta obowiązuje tylko w przypadku listów i paczek, które mieszczą się w danej skrzynce. Nie powinny one przekraczać długości 325 mm i szerokości 230 mm. Wszystkie większe przesyłki muszą być odebrane osobiście od listonosza lub przez awizo w najbliższej placówce pocztowej. Nie ma wtedy powodu do zbędnych nerwów, ponieważ pracowników poczty obowiązują konkretne procedury.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także