PoradySprzątanieBierzesz gazety do mycia okien? Uważaj, bo tylko sobie zaszkodzisz

Bierzesz gazety do mycia okien? Uważaj, bo tylko sobie zaszkodzisz

Kobieta myje szybę gazetą
Kobieta myje szybę gazetą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | JinnaritT

11.03.2024 12:54

Za oknem robi się coraz cieplej, co oznacza, że zbliża się czas mycia okien. Część z nas korzysta ze skutecznych, babcinych trików, takich jak mycie octem czy gazetami. Okazuje się, że ten ostatni patent niesie za sobą więcej szkody niż pożytku.

Babcie słynęły ze swojej kreatywności. Potrafiły zrobić coś z niczego. To prawdziwe mistrzynie gospodarności. Wiele babcinych trików jest stosowanych do dziś. To właśnie im zawdzięczamy przepisy na nawóz ze skorupek jak czy octowy płyn do mycia okien.

Mycie okien gazetą wymyślono jeszcze w czasach głębokiego PRL-u, kiedy to papier toaletowy był prawdziwym luksusem. Część z nas wykorzystuje ten trik po dziś dzień. Czy patent jest tak skuteczny, jak mogłoby się wydawać? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym myć okna?

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej brakowało niemal wszystkiego. Papier toaletowy był na wagę złota, nie wspominając już o płynach do mycia powierzchni czy innych specjalistycznych środkach czystości. Nasze mamy i babcie musiały radzić sobie same. Korzystały wyłącznie z tego, co miały pod ręką. Ocet czy soda oczyszczona były na wagę złota. Można nimi było wyczyścić wszystko. I to dosłownie. Wykorzystywano je do prania, wybielania czy sprzątania.

Domowy płyn do mycia okien bazował na occie. Ocet nabłyszczał, dezynfekował i czyścił powierzchnię szyby, nie pozostawiając na niej nieestetycznych smug. Choć w drogeriach znajdziesz mnóstwo produktów dedykowanych myciu szyb, babciny przepis znów wrócił do łask.

Octowy płyn to tylko jeden z nieco ekstrawaganckich pomysłów minionych lat, bowiem czyszczenie szyb starą gazetą przechodzi swój renesans. Ten patent stosowany był przez nasze babcie i przetrwał do dziś. Gospodarne panie domu wykorzystywały gazety do wyczyszczenia szyb, ponieważ wilgotny papier pozbywał się wszelkich zabrudzeń i nie pozostawiał smug.

Czy mycie okien gazetami ma sens?

W dzisiejszych czasach wybór produktów do sprzątania może przyprawić o ból głowy. Coraz więcej osób skłania się ku domowym środkom czystości. To tanie, skuteczne i w pełni ekologiczne rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością. Ruch "zero waste" wykorzystuje wyłącznie naturalne składniki, które każdy z nas ma w domu. Jednym z nich jest wspomniana gazeta.

Niestety, w dzisiejszych czasach ten patent nie ma większego sensu. Dlaczego? Współczesne gazety wykonywane są z innego rodzaju papieru, a do ich produkcji wykorzystuje się kolorowe tusze. W kontakcie z wodą tusze zaczynają farbować powierzchnię, a umyte okno jest jeszcze brudniejsze, niż było. Sam papier jest znacznie grubszy i mniej elastyczny. Mycie okien papierem nie jest tak szybkie i efektywne jak kiedyś. Zanim sięgniesz po gazetę, upewnij się, że po zwilżeniu jest miękka, a tusz się nie rozmazuje. Pamiętaj, że zawsze możesz użyć ściereczki z mikrofibry, która nie pozostawi żadnych zacieków i nadaje się do wielokrotnego użytku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także