PoradyLajfhakiKorzystam z proporcji 2:3:7. Okna błyszczą jak nigdy wcześniej

Korzystam z proporcji 2:3:7. Okna błyszczą jak nigdy wcześniej

Myjąc okna, pamiętaj o proporcji 2:3:7.
Myjąc okna, pamiętaj o proporcji 2:3:7.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Khaligo
20.01.2024 12:27

Mało kto lubi wykonywać obowiązki domowe. Niestety nawet te najbardziej odwlekane kiedyś w końcu muszą zostać zrobione. Jeśli więc w najbliższym czasie musisz umyć okna, to koniecznie użyj proporcji 2:3:7. Dzięki temu twoje szyby będą naprawdę lśniły!

Przez wielu ludzi mycie okien jest naprawdę znienawidzoną czynnością. Jest to jednak konieczność, ponieważ zaniedbywanie czystości okien prowadzi do osadzania się zanieczyszczeń, które po pewnym czasie mogą zniszczyć okno. Musisz wiedzieć, że zarówno stolarka, jak i szyba, będą w zdecydowanie lepszej kondycji, jeżeli brud będzie z nich regularnie usuwany. Pamiętaj, że pozostawione na dłuższy czas smugi i zabrudzenia mogą być później trudne do usunięcia.

Czy zimą warto myć okna?

Mycie okien zimą jest na pewno niewskazane, jeśli na zewnątrz panują minusowe temperatury. Dlaczego? Ponieważ duże mrozy doprowadzą do zamarzania cząsteczek wody. W efekcie to nie tylko utrudni mycie, ale przede wszystkim może doprowadzić do porysowania szyby. Dodatkowo musisz koniecznie pamiętać, że o tej porze roku do mycia okien nie wolno wykorzystywać gorącej wody. Skutkiem takich działań może być nawet pęknięcie szyby. Bez sensu jest również mycie okien podczas opadów śniegu lub deszczu. Najlepiej zdecydować się na takie porządki, kiedy jest ładna pogoda i gdy temperatura nie wynosi mniej niż 0 stopni Celsjusza. Czego zatem najlepiej użyć do mycia okien?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowy preparat do mycia okien

Jeśli chcesz, aby twoje szyby naprawdę błyszczały, to warto w domu samodzielnie przygotować preparat czyszczący. Potrzebujesz do tego spirytusu, soku z cytryny oraz wody. Pamiętaj, że przy tworzeniu płynu bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Do dwóch litrów zimnej wody dodaj trzy łyżki spirytusu oraz siedem łyżek soku z cytryny. To właśnie dzięki temu ostatniemu składnikowi twoje szyby będą się pięknie błyszczeć. Cytryna zapewni również przyjemny zapach płynu. Po wymieszaniu wszystkich składników przelej miksturę do butelki z atomizerem. Preparatu w proporcjach 2:3:7 możesz używać do czyszczenia parapetów, framug okien oraz szyb.

Dodatkowo dla lepszego efektu podczas mycia najlepiej spryskaj okno płynem kilka razy. Użyj również specjalnej ściągaczki. Dzięki niej będzie ci nie tylko wygodniej, ale również możesz uchronić swoje szyby przed pękaniem. W jaki sposób to działa? Otóż ściągaczka podczas mycia szybko sprawnie zbiera resztki ociekającej wody i właśnie dzięki temu zapobiega późniejszym pęknięciom. Jeśli jednak nie chce ci się robić domowego płynu do mycia okien, to zawsze możesz użyć odrobiny płynu do spryskiwaczy. Tego typu preparat pozostawia na szybie niewidzialną warstwę ochronną i dzięki temu utrudnia osadzanie się brudu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także