PoradySprzątanieWyjmij ze zmywarki raz na tydzień. Jeśli zaniedbujesz, nie dziw się, że naczynia są niedomyte

Wyjmij ze zmywarki raz na tydzień. Jeśli zaniedbujesz, nie dziw się, że naczynia są niedomyte

Ten element zmywarki należy regularnie czyścić.
Ten element zmywarki należy regularnie czyścić.
Źródło zdjęć: © Genialne.pl
21.02.2024 15:42, aktualizacja: 22.02.2024 08:59

Zmywarka od wielu lat ułatwia nam życie i oszczędza nie tylko wodę, ale też nasz kręgosłup oraz nerwy. Po umieszczeniu w niej naczyń, tabletki oraz nabłyszczacza i naciśnięciu jednego przycisku nic więcej nas nie interesuje. Rozczarowanie oraz złość pojawiają się dopiero po otwarciu zmywarki, kiedy naczynia są niedomyte. Wtedy pamiętaj o dwóch istotnych elementach urządzenia.

Zmywarki mają osobne programy przeznaczone do ich czyszczenia, o których systematycznym włączeniu nie możemy zapomnieć. Wtedy urządzenie powinno pracować efektywniej, ale nie zawsze tak się dzieje. Zanim zaczniesz obarczać winą za niedomyte naczynia zmywarkę, chemię lub wzywać fachowca, sprawdź śmigła znajdujące się w jej wnętrzu.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Przyczyn brudnych kubków, talerzy i sztućców może być wiele, co wcale nie oznacza, że nasza zmywarka powinna trafić do serwisu lub na emeryturę. Jeśli wykluczyłeś z kręgu podejrzanych specyfiki czyszczące oraz kwestie techniczne, to jedynym winowajcą złej pracy zmywarki mogą być niepozorne, ale niezwykle ważne śmigła. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, a przypominamy sobie o nich, kiedy nasze naczynia blokują ich ruch. Takie podejście to ogromny błąd w korzystaniu ze zmywarki, ale bardzo łatwo można to zmienić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właściciele zmywarek często nawet nie wiedzą, że śmigła można bez większego problemu wyjąć i najzwyczajniej w świecie wyczyścić. Z pewnością wraz z zakupem urządzenia otrzymałeś instrukcję obsługi, z której mało kto korzysta. Właśnie w niej znajduje się wskazówka, aby pamiętać o regularnym wyczyszczeniu śmigieł. Wielu producentów zaleca w nich mycie tych elementów przynajmniej raz w tygodniu, co przyniesie niebywałą różnicę i zawsze nieskazitelnie lśniące naczynia.

Jak wyczyścić śmigła w zmywarce?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak niezwykle ważnym elementem zmywarki są śmigła, a przecież to właśnie przez nie przepływa czyszcząca naczynia woda. Kiedy są zapchane resztkami jedzenia, to nic dziwnego, że talerze są brudne nawet po długim cyklu mycia. Najlepiej po wykręceniu śmigła zajrzeć do jego środka i posłużyć się długą pęsetą lub wykałaczką, dzięki której będzie o wiele łatwiej wyciągnąć drobne zanieczyszczenia.

W ten sposób zyskasz pewność, że śmigła zaczną pracować w zmywarce na wysokich obrotach. Jeśli masz wątpliwości, czy te części zmywarki są naprawdę czyste i przepuszczają wodę, to zabierz śmigła pod prysznic lub inny strumień wody. Po wlaniu do nich wody ze słuchawki prysznicowej szybko zauważysz, czy wypływa ze wszystkich otworów. Po pomyślnym wykonaniu testu możesz ponownie umieścić śmigła w zmywarce, włożyć do koszyczków naczynia i uruchomić urządzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także