Zbliża się czas mycia okien. Dzięki tym trikom będą lśniły na święta
Mycie okien to jedna z tych prac domowych, których unikamy jak ognia. Okna po zimie są bardzo zanieczyszczone, a doprowadzenie ich do porządku to nie lada wyzwanie. Za kilka tygodni przyjdzie nam świętować Wielkanoc, mycie okien będzie głównym punktem listy porządków w domu. Zamiast denerwować się z powodu nieestetycznych smug, lepiej zainteresuj się naszymi trikami. Dzięki nim okna będą lśnić czystością.
03.03.2024 | aktual.: 03.03.2024 16:02
W Polsce mycie okien przed świętami jest prawie tak samo oczywiste jak robienie sałatki jarzynowej. Bez tych elementów święta wydają się niekompletne. W ostatnich dniach pogoda zaczęła nas rozpieszczać, dlatego warto wykorzystać ten fakt i umyć okna w taki sposób, by były czyste aż do świąt, a nawet dłużej. Od czego zacząć mycie okien?
Mycie okien z tymi sposobami to sama przyjemność
Nie trzeba być religijnym, by wiedzieć, że wiosną — a zwłaszcza w okresie świątecznym — mycie okien to obowiązkowy ruch z naszej strony. Po sezonie grzewczym szyby pokryły się kurzem i zanieczyszczeniami, które są widoczne gołym okiem. Słońce podświetlające okna dodatkowo uwydatnia brud i zacieki. Taki widok sprawia, że jedyne, na co mamy ochotę, to złapanie płynu do szyb i ręcznika papierowego. Oczywiście jest to jakaś metoda, ale takie pochopne mycie okien przynosi jeszcze więcej nerwów, niż myślisz. Zamiast wyczyścić okna, jedynie rozmażesz brud i narobisz kolejnych smug. Mamy inne, lepsze sposoby na mycie okien.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nim przejdziemy do działania, przyda się garść informacji. Mycie okien najlepiej zaplanować na dzień, gdy jest ciepło, ale pochmurnie. W przeciwnym wypadku padające promienie słoneczne będą ogrzewać szybę, a detergent będzie z niej parował szybciej, co wiąże się z zaciekami i marnotrawieniem płynu.
Mycie okien zaczynaj zawsze od ramy i żaluzji. Tam również znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, które trzeba usunąć. Szyby to sprawa drugorzędna. W przypadku ciasnych przestrzeni warto wykorzystać szczypce do grilla, które uprzednio należy owinąć materiałem nasączonym w detergencie. Taki gadżet pozwoli wbić się między żaluzje i wymieść cały brud, który zalega w zakamarkach.
Mycie okien z domową miksturą czyszczącą
Sklepy oferują mnóstwo detergentów do mycia okien, lecz zrobienie domowego płynu do szyb jest bardzo proste, ekologiczne i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Najskuteczniejsze preparaty masz już w domu, a są nimi: woda, ocet i płyn do naczyń. Co daje mycie okien octem? Ocet w połączeniu z innymi składnikami skutecznie zmywa brud i odtłuszcza szybę, pokrywając ją warstwą ochronną.
Robiąc miksturę myjącą, pamiętaj, by dodawać jedynie niewielką ilość płynu do naczyń. Inaczej detergent stanie się zawiesiną i będzie jedynie "mazać" szyby. Przed ostatecznym polerowaniem warto przetrzeć szyby mieszanką, by zetrzeć cały brud. Nie trzeba się tu specjalnie starać. W kolejnym kroku zadbasz o to, by okna pozostały bez smug i zacieków.
Podczas ostatecznego mycia okien najlepiej wykorzystywać... filtry do kawy! Są gładkie, nie zostawiają pyłku i śmieci, co czyni je świetnym materiałem do przecierania szyb. Podczas mycia najlepiej wykonywać wiele różnych ruchów, zaczynając od kolistego przecierania aż do przeciągania filtrem góra-dół. Mycie okien w ten sposób pozwoli ci uniknąć uporczywych smug. Te triki sprawią, że mycie okien już nie będzie ci się kojarzyło jedynie z niemiłym obowiązkiem.