PoradyLajfhakiBiorę żelazko i prasuję pieniądze. Potem oddycham z ulgą

Biorę żelazko i prasuję pieniądze. Potem oddycham z ulgą

Zamoczone pieniądze to nie koniec świata, można je uratować, tylko trzeba wiedzieć, jak się za to zabrać. Podpowiemy ci, jak je odpowiednio wysuszyć, by w dalszym ciągu były zdatne do użytku! Ten trik może ci pomóc w kryzysowej sytuacji.

Jak uratować zamoczone pieniądze? Fot. genialne.pl
Jak uratować zamoczone pieniądze? Fot. genialne.pl

11.09.2023 08:25

Kto z nas nie wyprał kiedyś czegoś ważnego? Czasami odruchowo wrzucamy do kieszeni dokumenty lub pieniądze, po czym o nich zapominamy, a te lądują w bębnie pralki. Po kontakcie z wodą papier staje się niezwykle kruchy, przez co można go łatwo uszkodzić, lecz w dalszym ciągu ma wartość. Jeśli odpowiednio go wysuszysz, dalej możesz z niego skorzystać. W ten sposób zaoszczędzisz sobie wycieczek do banku w celu wymiany banknotów.

Jak uratować zamoczone pieniądze i dokumenty?

Każdy z nas miał taką sytuację, że ważne papiery zostały zamoczone czy to przez ulewny deszcz, czy też przez naszą nieuwagę. W takiej sytuacji można wykonać zabieg suszenia, do którego będziesz potrzebować żelazka i bibuły. Zacznij od podsuszenia papieru, tak by był jedynie wilgotny. Banknoty możesz odsączyć z nadmiaru wilgoci za pomocą ręcznika kuchennego lub wykorzystać do tego celu suszarkę. Następnie przygotuj dwa arkusze białej bibuły (kolorowa może puścić barwnik na mokre dokumenty) i włóż banknot między kartki. W tym momencie zacznij prasować bibułę żelazkiem (powinno być ciepłe, lecz nie gorące). Wyprasowane dokumenty i pieniądze będą wyglądały znacznie lepiej. Wyjątek stanowią rozlane pieczątki i tusz na kartce dokumentu — wtedy staje się on nieważny, a my musimy wyrobić kopie.

Jak uratować zamoczone pieniądze i dokumenty? Fot. Freepik
Jak uratować zamoczone pieniądze i dokumenty? Fot. Freepik

Banknoty się porwały? Nic straconego!

Jeśli wypraliśmy pieniądze, a te zwyczajnie przedarły się na pół, nie warto ich sklejać czy kombinować z wymianą w sklepie. W takim przypadku musisz zanieść je do specjalnego punktu. Bank od ręki wymienia pieniądze, jeśli uszkodzona powierzchnia to minimum 45% całego banknotu. Sklepy nie są chętne na branie pieniędzy, które są wyblakła, podarte i sklejone, gdyż klienci nie chcą ich później przyjmować. Jeśli więc po prasowaniu widzisz, że banknoty nie są w najlepszym stanie, od razu udaj się do banku na wymianę.

Jak uratować zamoczone pieniądze i dokumenty? Fot. Freepik
Jak uratować zamoczone pieniądze i dokumenty? Fot. Freepik