PoradyWe Wszystkich Świętych zawsze pęka ci głowa? Chemiczka wyjaśnia, że to nie przypadek

We Wszystkich Świętych zawsze pęka ci głowa? Chemiczka wyjaśnia, że to nie przypadek

Wizyta na cmentarzu we Wszystkich Świętych może przyprawić o koszmarny ból głowy. I nie jest to jedynie przenośnia oddająca nerwową atmosferę związaną z przeciskaniem się ze zniczami i wiązankami przez tłum ludzi. Ból może być całkiem realny, a do tego występować razem z innymi objawami. Chemiczka wyjaśnia, skąd bierze się nasze kiepskie samopoczucie 1 listopada.

Ból głowy na cmentarzu we Wszystkich Świętych to nie przypadek. Fot. Freepik
Ból głowy na cmentarzu we Wszystkich Świętych to nie przypadek. Fot. Freepik

23.10.2023 17:27

Ból głowy, chrypka, duszności, katar — na co dzień ten zestaw objawów uznalibyśmy pewnie za początek przeziębienia. Jeśli jednak zaczniesz odczuwać je, odwiedzając groby 1 listopada, możliwe, że nic ci nie dolega, a przyczyną jest... powietrze na cmentarzu.

Dlaczego odczuwasz ból głowy na cmentarzu?

We Wszystkich Świętych na cmentarzu palą się setki tysięcy zniczy. Większość z nas nie zastanawia się nad tym, jak wpływają one na jakość powietrza, a przez to także na nasze zdrowie. Wyjaśnia to chemiczka Sylwia Panek, która prowadzi na Instagramie profil @wzdrowymdomu. W swoim poście tłumaczy, że większość zniczy (a nawet zwykłych świeczek, z których korzystamy w domach) jest wykonana z parafiny otrzymywanej z ropy naftowej. W czasie spalania świecy uwalniane są do powietrza szkodliwe substancje — toluen oraz benzen. Spalaniu ulegają również ewentualne barwniki, substancje zapachowe oraz knot. Ten ostatni, poza nieszkodliwą bawełną, może zawierać niekorzystnie wpływające na nasze zdrowie metale, w tym ołów oraz cynę.

Jeśli odczuwasz na cmentarzu ból głowy, winne mogą być znicze. Fot. Freepik
Jeśli odczuwasz na cmentarzu ból głowy, winne mogą być znicze. Fot. Freepik

Jakie znicze wybrać, żeby nie zanieczyszczać powietrza?

Aby nie zanieczyszczać powietrza, a tym samym ograniczyć ból głowy na cmentarzu, możesz zmienić podejście do dekorowania grobów bliskich. Zamiast mnóstwa tańszych, klasycznych zniczy ze świecami parafinowymi, wybieraj nieco droższe, ale ekologiczne świeczki z wosku pszczelego, sojowe lub rzepakowe. Jeśli dodatkowo sam stworzysz ozdobę, np. umieszczając świecę w słoiku i dekorując naturalnymi materiałami, będziesz miał jeszcze większy wkład w dbanie o naszą planetę.

Jak uniknąć bólu głowy na cmentarzu?

Oczywiście to, że ty postawisz na grobach naturalne świece, nie oznacza, że inni też to zrobią. Aby we Wszystkich Świętych uniknąć bólu głowy i innych nieprzyjemnych objawów, postaraj się przebywać na cmentarzu jak najkrócej. Na spacer czy dłuższą zadumę lepiej wybrać inny dzień w roku, gdy powietrze nie będzie aż tak mocno zanieczyszczone przez ogromną ilość palących się świeczek. Sylwia Panek radzi również, by 1 listopada nie zabierać na cmentarz dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Podkreśla, że ich maleńkie organizmy są znacznie mniej odporne na toksyny niż ciała dorosłych.