PoradyChcesz oszczędzać na rachunkach? Sprawdź, ile razy można założyć ubrania bez prania

Chcesz oszczędzać na rachunkach? Sprawdź, ile razy można założyć ubrania bez prania

Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Getty Images
Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Getty Images

13.09.2023 17:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ubrań nie należy prać ani zbyt rzadko, ani zbyt często. Każda z tych ewentualności może mieć inne, negatywne konsekwencje. Wyjaśniamy, ile razy można założyć ubrania bez prania, by nie popaść w żadną ze skrajności.

Niektórzy piorą wszystkie ubrania po każdym użyciu. Inni uważają, że nie jest to konieczne. Swoje zdanie na ten temat mają również eksperci. Przedstawiciele Amerykańskiej Akademii Dermatologii powiedzieli jasno, ile razy można założyć ubrania bez prania.

Dlaczego odpowiednia częstotliwość prania ma znaczenie?

Skrajności nigdy nie są dobre. Tak jest zarówno w przypadku zbyt częstego, jak i zbyt rzadkiego prania ubrań. Jeśli pierzesz wszystkie ubrania po jednokrotnym użyciu, możesz szybciej zniszczyć odzież. Prawdopodobnie bez sensu zużywasz też zasoby takie jak prąd, woda oraz wydajesz więcej pieniędzy na detergenty. Jeśli natomiast pierzesz ubrania zbyt rzadko, może się to odbić na twoim zdrowiu. Istnieje ryzyko, że brak należytej higieny w tym zakresie doprowadzi do alergii, problemów skórnych lub infekcji. Warto więc wiedzieć, ile razy można założyć konkretne części garderoby bez prania.

Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Freepik
Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Freepik

Ile razy można założyć ubrania bez prania?

Zastanawiasz się, ile razy można założyć ubrania bez prania? To zależy. Jak podkreślają eksperci, różne części garderoby należy prać z różną częstotliwością. Najczęściej, czyli po każdym użyciu, powinieneś prać majtki i skarpetki, które mają bezpośredni kontakt z twoimi strefami intymnymi oraz miejscami, które najbardziej się pocą. Równie często należy prać stroje kąpielowe, odzież sportową, legginsy czy rajstopy. Pranie biustonosza jest zalecane przynajmniej co 5-6 użyć, a latem nawet co 3. Piżamę, jeśli nie zakładasz pod nią bielizny, również powinieneś wrzucać do pralki codziennie. Jeśli zakładasz pod nią majtki (co nie jest zalecane przez lekarzy), możesz prać nocny strój raz na tydzień. Pozostałe ubrania powinny lądować w koszu na brudy w momencie, gdy poczujesz, że brzydko pachną lub zobaczysz na nich plamy.

Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Freepik
Ile razy można założyć ubrania bez prania? Fot. Freepik

Które ubrania można prać najrzadziej?

Niektórzy uważają, że najrzadziej powinniśmy prać jeansy. Istnieje teoria, że można to robić raz na 3-4 miesiące. W rzeczywistości spodnie powinny wylądować w pralce, gdy będą brudne lub zaczną nieświeżo pachnieć. Może się więc okazać, że potrzebne będzie nieco częstsze pranie. Stosunkowo rzadko prania wymagają okrycia wierzchnie, które nie mają bezpośredniej styczności z naszą skórą. Kurtki, marynarki itp. możesz prac raz w miesiącu. To samo dotyczy obuwia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także