PoradyPrzed snem wyrzuć majtki. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać

Przed snem wyrzuć majtki. Na efekty nie będziesz musiał długo czekać

spanie nago, fot. Getty Images
spanie nago, fot. Getty Images

13.07.2023 09:33, aktual.: 13.07.2023 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdrowy sen zależy nie tylko od tego, jak długo czy w jakiej pozycji śpimy. Ważne jest też to, co ubieramy do łóżka. A najlepiej jest... nie mieć na sobie nic. Eksperci nie mają wątpliwości, że spanie nago przynosi same korzyści.

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, spanie w majtkach nie jest dobrym pomysłem, ponieważ negatywnie wpływa na genitalia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To jeden z powodów, aby postawić na spanie nago. Ale argumentów przemawiającym za takim rozwiązaniem jest znacznie więcej. Oto one!

Dlaczego spanie nago poprawia sen?

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2020 r., nago najchętniej sypiają Brytyjczycy (30 proc.), Kanadyjczycy (14 proc.) oraz Meksykanie (12 proc.). Eksperci przekonują, że wszyscy powinniśmy iść w ich ślady. Dzięki temu moglibyśmy lepiej się wysypiać. Kiedy śpimy nago, nic nie krępuje naszych ruchów. Poza tym temperatura naszego ciała jest niższa (co jest szczególnie ważne w czasie letnich upałów, ale nie tylko). To wszystko sprawia, że rzadziej przebudzamy się w nocy i lepiej się wysypiamy. Dzięki temu nasz sen jest głębszy i pozytywnie wypływa na gospodarkę hormonalną. Wyspani mamy więcej energii, a także... przestajemy sięgać po słodycze.

Spanie nago jest zdrowe. Fot. Pixabay
Spanie nago jest zdrowe. Fot. Pixabay

Jak spanie nago wpływa na higienę?

Jak wspomnieliśmy, spanie nago ma ogromny wpływ na higienę intymną. Dzięki temu nasze genitalia mogą odetchnąć po całym dniu w bieliźnie. Noszenie jej również w nocy, u kobiet może prowadzić do różnych infekcji i zwiększonego wydzielania śluzu, a u mężczyzn do zmniejszenia płodności. Spanie bez ubrania pomaga uniknąć tych problemów, a także daje skórze możliwość zregenerowania się. To z kolei spowalnia proces starzenia się komórek.

Spanie nago daje same korzyści. Fot. Freepik
Spanie nago daje same korzyści. Fot. Freepik

Dlaczego jeszcze warto spać nago?

Spanie nago ma zdaniem ekspertów jeszcze jedną ważną zaletę — poprawia relacje w związku. I nie chodzi tu tylko o życie intymne pary, choć nagość ma z nim oczywisty związek. Sprawa jest jednak znacznie bardziej złożona. Kiedy partnerzy śpią bez ubrań, ich ciała mają ze sobą bezpośredni kontakt. Dzięki temu w ich organizmach wydziela się oksytocyna znana jako hormon miłości. To właśnie ten proces powoduje znaczne pogłębienie więzi między partnerami — zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także