Chcesz zmienić imię? To możliwe, ale musisz mieć dobry powód
Imię to coś w rodzaju spadku po rodzicach. Niemowlę nie ma wpływu na to, jak się nazywa, więc w dorosłym życiu może być to nieco kłopotliwe, zwłaszcza gdy imię jest nietypowe. Wiele osób zastanawia się, czy zmiana imienia poprawi ich sytuację życiową. Istnieje taka szansa, lecz nim dojdzie do zmiany, trzeba odwiedzić sporo urzędów i podać konkretne argumenty, by zmiana imienia została zaakceptowana.
Rodzice w Polsce zazwyczaj nadają tradycyjne imiona, lecz zdarzają się przypadki, gdy dziecko zostaje nazwane w nieco nietypowy sposób. Póki jest małe, nie czuje się inne, lecz w dorosłym życiu może się pojawić sporo problemów, które sprawiają, że zmiana imienia będzie koniecznością. Tutaj zaczynają się pierwsze schody, bo zmiana imienia nie jest wcale taka prosta, jak się wydaje.
Interesuje cię zmiana imienia? Lepiej byś miał dobry powód
W polskim prawie imię podlega ochronie prawnej, dlatego jego zmiana to dłuższy proces. Trzeba mieć dobry powód, bo inaczej urząd może stwierdzić, że twoje żądania są bezpodstawne i nie ma jasnych przesłanek, które wskazywałby, że zmiana imienia jest koniecznością. Najczęściej zmienia się imiona ośmieszające, które kwestionują godność człowieka.
Zmiana imienia jest możliwa w przypadku, gdy osoba składająca wniosek używa innego imienia, niż ma zapisane w akcie urodzenia. Jeśli wszyscy zwracają się do kogoś innym imieniem, jest to wystarczający powód do zmiany w zapisie. Podobnie w przypadku kolejności imion (jeśli ktoś ma co najmniej dwa). Jeśli jesteś z mniejszości etnicznej i twoje imię zostało bezpodstawnie zmienione np. by dostosować je do polskiej pisowni, możesz się domagać, by urząd zmienił twoje imię na to, z którym pierwotnie się urodziłeś.
Kolejną ważną przesłanką, która decyduje o tym czy zmiana imienia jest konieczna, to zagrożenie życia. Jest to kierowane głównie do uchodźców, świadków czy osób zamieszanych w różne afery, które nie chcą być kojarzone z konkretnymi wydarzeniami. W ich przypadku zmiana imienia wiąże się z bezpieczeństwem, dlatego żaden urząd nie powinien tego kwestionować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuczki marketingowe, jakie stosuje na nas Biedronka
Zmiana imienia to szereg procedur, na które trzeba być gotowym
Istnieje kilka podstawowych kwestii, które warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zmianie imienia. Kto może zmienić imię w urzędzie? Obywatel polski, cudzoziemiec niemający obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli ma w Polsce miejsce zamieszkania i cudzoziemiec, który uzyskał w Polsce status uchodźcy. Zmiana imienia obejmuje takie obszary jak:
- zastąpienie wybranego imienia innym imieniem,
- zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie,
- dodanie drugiego imienia,
- zmianę pisowni imienia lub imion,
- zmianę kolejności imion.
Trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja co do zmiany imienia leży w rękach kierownika urzędu stanu cywilnego. Jak długo trwa zmiana imienia? Rozpatrzenie wniosku z tej sprawie najczęściej kończy się powodzeniem, a zmiany dokonuje się natychmiastowo, lecz zdarzają się wyjątki, których należy się spodziewać. Jak widać, zmiana imienia nie jest wcale taka prosta i trzeba się nad nią konkretnie zastanowić.