Gość w dom, Bóg w dom? Oto jak Polska wypadła w rankingu gościnności
Mówi się, że Polacy to gościnny naród, a dowodem tego jest mnóstwo turystów na ulicach naszych miast. Przeprowadzono badania, które miały na celu sprawdzenie, jaki kraj w Europie jest najbardziej gościnny. Które miejsce w rankingu zajęła Polska?
08.02.2024 13:01
Wyjeżdżając za granicę, najczęściej sprawdzamy okoliczne atrakcje, transport czy pogodę, lecz rzadko kiedy zastanawiamy się nad gościnnością kraju. To duży błąd, gdyż poza atrakcjami, dane miejsca to przede wszystkim ludzie! Jeśli zatrzymujemy się w jakimś wynajmowanym domku, dobrze wiedzieć, czy gospodarz będzie cię witał z otwartymi ramionami, czy raczej utrzyma stosowny dystans. Poniżej znajdziesz ranking z uwzględnieniem najbardziej gościnnych państw w Europie. Polska zajęła szlachetne miejsce.
Który kraj w Europie jest najbardziej gościnny?
Aby przeprowadzić sensowne i miarodajne badanie, specjaliści z portalu Holidu wyznaczyli kilka kategorii, w których porównywali aż 25 turystycznych państw Europy. Były to między innymi: liczba turystów odwiedzająca kraj w danym roku, poziom języka angielskiego w usługach, miejsca dla rodzin, jakość transportu miejskiego, ilość atrakcji i zabytków, a także prawdopodobieństwo bycia ofiarą kradzieży. We wszystkich kategoriach można było zdobyć łącznie aż 100 punktów.
Trzy najbardziej gościnne kraje starego kontynentu to Hiszpania, Portugalia i Turcja. Ciepłe kraje z dostępem do plaż, miejsc turystycznych i dobrą komunikacją. Hiszpanię odwiedzają rocznie aż 72 miliony turystów z całego świata. Trzeba przyznać, że jest to dość powszechny kierunek na spędzanie urlopu, podobnie jak dwa pozostałe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejne gościnne kraje, które zajęły kolejno czwarte i piąte miejsce, to Irlandia i Chorwacja. Równie turystyczne kraje z dostępem do plaż, kurortów czy miejsc dla rodzin z dziećmi. Irlandia jako kraj angielskojęzyczny jest bardzo przyjazna dla obcokrajowców. W Chorwacji sytuacja jest nieco gorsza, lecz miejsca typowo turystyczne dbają o zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników.
Jak oceniono gościnność w Polsce?
Według badań Polska słynie z dobrego poziomu języka angielskiego, a aż 66 proc. ankietowanych twierdzi, że uzyskało pomoc od nieznajomych osób na ulicy. Gościnność to nasze drugie imię, a dowodem tego jest aż 16 milionów odwiedzających turystów rocznie. Polska zajęła w rankingu wysokie, siódme miejsce. Co ciekawe, poniżej naszego kraju znalazły się takie kraje jak Włochy, Francja czy Bułgaria. Na plus naszego kraju przemawia dobra komunikacja miejska i bezpieczeństwo, które stało się ostatnio problemem w wielu krajach. Gościnność to jedno, lecz swobodne chodzenie po ulicy jest dla turystów znacznie ważniejsze.
Ostatnie miejsca w rankingu zajmują kolejno: Belgia, Luksemburg i Szwajcaria. Dlaczego tak się stało i co odpycha turystów od tych krajów? Możliwe, że są zbyt małe, a hermetyczne środowisko nie akceptuje przyjezdnych. Może ty masz jakieś doświadczenia z gościnnością w Europie i jakiś kraj bardzo ci zaimponował?