Co decyduje o tym, że ktoś ma kręcone włosy? To skomplikowana sprawa
Burza bujnych loków wyróżnia się na tle prostych włosów, które są bardzo pospolite i zwyczajnie powiewają nudą. Jak to się dzieje, że kręcone włosy są tak rzadkie? Czy to jakaś mutacja genowa, a może matka natura płata sobie figle? Prawda jest nieco bardziej skomplikowana.
04.03.2024 14:04
Mówi się, że kręcone włosy to spadek po rodzicach, którzy przekazali nam dominujący gen odpowiadający za specyficzną strukturę włosa. Dzieje się tak w 80-95 proc. przypadków. Oczywiście genetyka ma też swoje odstępstwa, bo niekiedy zdarza się, że dwoje rodziców o prostych włosach ma dziecko z burzą loków na głowie. Co sprawia, że włosy się kręcą?
Jak wyglądają kręcone włosy pod mikroskopem?
Porównując prosty i kręcony włos nie dostrzegamy zbyt wielu różnic. Jeden jest mocniej pofalowany, lecz na tym kończy się nasza obserwacja. Wszystko zmienia się w momencie, gdy włosy zostają poddane badaniu pod mikroskopem. Kręcone włosy różnią się w przekroju, a wszystko za sprawą mieszków włosowych, które są definiowane przez geny. Mieszki włosowe mogą być spłaszczone albo asymetryczne, przez co układają się w specyficzny sposób i włosy zaczynają się falować. Aby nieco zobrazować ich położenie, wyobraź sobie haczyk i igłę wbite w skórę. Haczyk to włos kręcony, a igła to prosty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ludzie nie mają wpływu na to, jak ułożony jest ich mieszek włosowy, lecz jeśli choć jedno z rodziców ma kręcone bądź falowane włosy, można się spodziewać, że dziecko odziedziczy ten gen dominujący. Może zdarzyć się też tak, że to któryś z przodków miał mocno kręcone włosy, a jego praprawnuk odziedziczył tę cechę wyglądu, mimo że jego rodzice mają całkowicie proste włosy.
Co wpływa na to, że włosy się kręcą?
Poza genetyką warto zwrócić uwagę na to, że kręcone włosy mają inny skład chemiczny niż proste. Jeśli jest w nim mało włókien białkowych tzw. kreatyny, to włos nie będzie podatny na kręcenie. Jeśli białka są skoordynowane i symetryczne, zazwyczaj pasma bywają proste. W przypadku gdy włosy są kręcone, rozkład tych włókien jest nierównomierny, przez co powstają liczne wiązania, a te silnie wpływają na strukturę włosów.
Co ciekawe, kręcone włosy mają w sobie sporo aminokwasów, a te tworzą swoiste struktury, powodujące reakcje chemiczne wpływające na kręcenie się włosów. Proces ondulacji włosa (trwałego pokręcenia przy pomocy środków chemicznych) to nic innego jak zwiększenie liczby wiązań dwusiarczkowych w obrębie cysteiny (aminokwasu). To zaawansowana chemia, a domowe próby jej odtworzenia mogą być skrajnie niebezpieczne.
Geny dominujące mają tendencję do wiązania białka o nazwie trichohialina, który decyduje o budowie łodygi włosa. Póki co nawet nauka nie zna wszystkich genów dominujących, które gwarantują kręcenie się włosów, lecz można stwierdzić, że większość posiada ten rodzaj białka.
Na sam koniec warto wspomnieć, że istnieją pewne leki i zjawiska, które zmieniają mieszki włosów, co skutkuje falowaniem pasm. Kręcone włosy to skutek uboczny leków do walki z chorobami nowotworowymi. Z drugiej strony z wiekiem nawet najbardziej krącona czupryna zaczyna się powoli prostować i jest to naturalne zjawisko. Rzadko kiedy działa to w drugą stronę.