PoradyLajfhakiTwoje dziecko też może mieć rude włosy! Wszystko zależy od tego genu

Twoje dziecko też może mieć rude włosy! Wszystko zależy od tego genu

Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik
Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik
16.10.2023 18:57

Ognisty kolor włosów to nie przypadek, a czysta genetyka. Zaledwie 2 proc. ludzi może się pochwalić naturalną rudością. Pewna pani trycholog postanowiła wyjaśnić, skąd biorą się rude włosy i w jaki sposób krzyżują się geny.

Naturalnie rude osoby to gratka dla fotografów i projektantów modowych, którzy uwielbiają nieoczywistą urodę. Za ciepłym odcieniem włosów często idzie buzia nakrapiana piegami, i niebieskie oczy, choć to nie jest regułą. Wiedz, że jeśli masz tak wyjątkowy kolor włosów, to świat z pewnością cię zauważy.

Skąd się biorą rude włosy?

Rude dziecko po rodzicach o innym kolorze włosów może wywołać nieco pomówień. W końcu żadne z nich nie ma takiej urody. Wszystko za sprawą mutacji białka MC1R, która jest dziedziczna. Oznacza to, że jeśli oboje rodziców ma taki gen, to dziecko najprawdopodobniej urodzi się z ognistymi włosami. Zasada działa nawet wtedy, gdy dorośli mają inny kolor włosów, lecz noszą w sobie ten recesywny gen. Taka informacja powinna zamknąć usta każdemu, kto próbuje mówić nieprawdę o dziedziczeniu cech wyglądu po rodzicach.

Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik
Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik

Rude włosy to rzadkość, ale są pewne wyjątki

Mówiąc o rudości, musimy zdawać sobie sprawę, że jest mnóstwo odcieni tego koloru i rzadko kiedy zdarza się tak, by dwie osoby miały podobne włosy. Barwa ta jest rzadko spotykana, lecz istnieją takie kraje, gdzie żyje wiele osób z tą mutacją. Mowa tutaj o Anglii, Szwecji czy Irlandii, która głównie kojarzy nam się z rudymi osobami.

Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik
Skąd się biorą rude włosy? fot. Freepik

Różnica jedynie w barwniku

Mimo że ognisty odcień może wzbudzać kontrowersje, to jest on jedynie barwnikiem. Sama struktura włosa jest taka sama jak u blondynek czy szatynów. Nie można ich porównywać np. do włosów Azjatów, które są zupełnie inne niż nasze europejskie. Jeśli posiadasz rudą czuprynkę, zadbaj o jej pielęgnację, by wydobyć naturalny blask i intensywny kolor. Świetnie sprawdzają się odżywki z czerwonym pigmentem, które ocieplają odcień, a tym samym pokrywają włosy warstwą ochronną.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także