PoradyNocując w hotelu, spakowałeś to do torby i zabrałeś z sobą? Mogą oskarżyć cię o kradzież

Nocując w hotelu, spakowałeś to do torby i zabrałeś z sobą? Mogą oskarżyć cię o kradzież

Co można zabrać z hotelu? Fot. Freepik
Co można zabrać z hotelu? Fot. Freepik
12.06.2023 16:08

Kradzieże hotelowe zdarzają się nie tylko w amerykańskich komediach. Polscy hotelarze wyliczają szereg rzeczy, które goście wynoszą z pokoi. Listę otwierają ręczniki i szlafroki, a kończą sprzęty takie jak telewizor czy ekspres do kawy. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można zabrać z hotelu.

Często w filmach, których akcja rozgrywa się w hotelach, pojawiają się drugo-, a nawet trzecioplanowe postaci, które upychają w torbach i walizkach ręczniki, mydła, kapcie i inne gadżety. Niestety, nie jest to tylko zabieg komediowy, a odbicie rzeczywistości, z którą borykają się hotelarze również w Polsce. Goście — jak mówią — są w stanie wynieść wszystko, nawet elektronikę. Mało kto wie, co można zabrać z hotelu bez obaw, że zostaniemy oskarżeni o kradzież.

Czego nie wolno zabierać z hotelu?

Niektórzy goście sądzą, że skoro zapłacili za pobyt, automatycznie stali się właścicielami całego wyposażenia pokoju hotelowego. Oczywiście nie jest to prawda, a tak wypaczona logika postrzegania zawartej z hotelem transakcji prowadzi do wielu zaskakujących sytuacji. Goście wynoszą z pokoi drobne rzeczy, np. ręczniki, szlafroki czy pościel, ale również o wiele bardziej wartościowe przedmioty, np. lampy, obrazy, czajniki elektryczne, ekspresy do kawy czy telewizory. Tymczasem wszystkie te rzeczy powinny pozostać na swoich miejscach. Żaden z tych przedmiotów nie jest przeznaczony do tego, by zabierać go ze sobą do domu.

Bathroom amenities set
Bathroom amenities set

Co grozi za zabranie tych rzeczy z hotelu?

Przedstawiciele branży hotelarskiej nie mają wątpliwości, że zabieranie wyposażenia pokoju jest zwykłą kradzieżą (podobnie jak korzystanie z minibarku i zatajenie tego faktu). W związku z tym obsługa może nie tylko objąć gościa, który okazał się złodziejem, zakazem wstępu do obiektu, ale również zgłosić sprawę na policję. W rozmowie z serwisem WP Kobieta inspektor hotelowy Karol Weber tak tłumaczy konieczność podjęcia działań przez okradziony hotel:

Gość płaci za usługę, ale wszystko, co znajduje się w pokoju, nadal należy do hotelu. Kradzież jest nie tylko nieetyczna, ale także narusza prawa własności. Hotelarze muszą podjąć działania mające na celu ochronę swojego mienia i zapewnienie uczciwego pobytu gościom. Niezależnie od prób zrekompensowania kosztów wyjazdu, kradzież nie jest akceptowalnym rozwiązaniem.

Co można zabrać z hotelu?

Co w takim razie można zabrać z hotelu? Zasada jest prosta. Możesz spakować do walizki wszystkie przedmioty jednorazowego użytku. Będą to m.in.: kapcie, kosmetyki w małych buteleczkach, przybory kosmetyczne (np. waciki, szczoteczka do zębów), igielnik oraz czyściki do butów. Wszystkie te rzeczy możesz spokojnie zabrać ze sobą, nie obawiając się oskarżenia o kradzież.

Co można zabrać z hotelu? Fot. Pixabay
Co można zabrać z hotelu? Fot. Pixabay
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także