PoradyPo zerwaniu ostatnich pomidorów, nie wyrzucam krzaków. Są zbyt cenne

Po zerwaniu ostatnich pomidorów, nie wyrzucam krzaków. Są zbyt cenne

co zrobić z krzakami pomidorów fot. getty images
co zrobić z krzakami pomidorów fot. getty images

20.09.2023 15:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon pomidorowy powoli dobiega końca. Jeśli hodowałeś je w swoim ogrodzie, pewnie zastanawiasz się, co zrobić z krzakami pomidorów, które przestały owocować. Masz kilka opcji do wyboru.

Krzaki, które przestały owocować, nie muszą być traktowane jako odpad. Możesz z powodzeniem wykorzystać je w swoim ogrodzie. Jest kilka sposobów na spożytkowanie ich w konstruktywny sposób. Większość jest tak prosta, że sprostają im nawet początkujący ogrodnicy.

Co zrobić z krzakami pomidorów, gdy przestaną owocować?

W Polsce, gdzie panuje umiarkowany klimat, pomidory są uważane za roślinę jednoroczną. W strefie międzyzwrotnikowej, gdzie jest o wiele cieplej, te same krzaki uprawia się przez wiele lat. Niektórzy ogrodnicy uważają, że można próbować tego również w naszym kraju. Jest to jednak dość trudne i czasochłonne zadanie, a efekty mogą nie być zadowalające. Jeśli chcesz wykorzystać rośliny w kolejnym sezonie, pobierz z nich nowe sadzonki i wykorzystaj okres jesienno-zimowy na pielęgnowanie ich. Takie spożytkowanie krzaków pomidorów wymaga jednak sporej wiedzy i umiejętności. Istnieją jednak przynajmniej 2 prostsze metody, by je wykorzystać po zakończonym sezonie w ogrodzie.

Co zrobić z krzakami pomidorów, gdy nie ma już owoców? Fot. Getty Images
Co zrobić z krzakami pomidorów, gdy nie ma już owoców? Fot. Getty Images

Jak wykorzystać krzaki pomidorów jako nawóz?

Zielone części krzaków pomidorów zawierają wiele cennych składników odżywczych. Z tego powodu warto wykorzystać je jako nawóz dla roślin. Możesz to zrobić na kilka sposobów.

  • Posiekaj łodygi i liście, a następnie wrzuć do kompostownika. Krzaki pomidorów wzbogacą kompost o wiele minerałów.
  • Wysusz, a następnie spal krzaki i wykorzystaj popiół do nawożenia roślin w ogrodzie. Możesz spalić nawet zainfekowane pędy, ponieważ ogień zwalczy wszelkie mikroorganizmy odpowiedzialne za rozwój chorób. W suchy i bezwietrzny dzień wysyp pół szklanki popiołu na metr kwadratowy ogrodu.
  • Zdrowe pędy wykorzystaj do ściółkowania roślin. Ograniczą rozwój chwastów i odstraszą m.in. nornice. Po jakimś czasie rozłożą się i wzbogaca glebę o wiele składników odżywczych.

Co zrobić, by starymi krzakami pomidorów zwalczać szkodniki?

Krzaki pomidorów możesz wykorzystać, by chronić swoje rośliny przed szkodnikami. Jak wspomnieliśmy, ściółka z łodyg i liści spłoszy m.in. nornice. Jest jednak jeszcze inny sposób, by odstraszyć niechcianych gości takich jak mszyce, czy przędziorki. Możesz przygotować z liści i łodyg pomidorów specjalny oprysk. 1/2 kg zmielonych lub posiekanych krzaków zalej 5 l wody. Odstaw naczynie na 2 dni w ciepłe miejsce. W międzyczasie kilka razy przemieszaj jego zawartość. Po upływie wyznaczonego czasu przefiltruj napar i dodaj do niego trochę płynu do naczyń lub mydła. Dzięki temu płyn będzie lepiej trzymał się liści roślin. Oprysk wykonuj przez 3 dni z rzędu przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie. Powtórz go po deszczu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także