×
Wirtualna Polska

5 sposobów na przegonienie nornic z ogrodu. Pozbędziesz się ich raz na zawsze

Nornice to małe zwierzątka, które wyrządzają w naszych ogrodach więcej szkody niż pożytku. Bardzo często podgryzają korzenie roślin, a także zjadają nasiona zarówno warzyw jak i owoców. Ponadto tworzą pod powierzchnią trawnika podziemne korytarze, które niszczą estetykę ogrodu. Niestety nie każdy wie, jak przegonić nornicę z ogrodu. A są na to proste sposoby.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Na początku musisz poznać kilka faktów o nornicach, są to maksymalnie 10 cm gryzonie, które są roślinożercami i jedzą przeważnie wszystko, co znajduje się w naszych ogrodach. Warto wiedzieć, że stosowanie w walce z nornicami chemii jest mało efektywne oraz niezdrowe dla naszego środowiska. Jednak istnieje kilka domowych i sprawdzonych sposobów na to, jak się ich pozbyć.

Te zapachy przegonią nornicę z ogrodu

Warto wiedzieć, że nornice są bardzo wyczulone na wiele zapachów, przez które szybko „wyprowadzą” się z naszego ogrodu. Pierwszym znakomitym środkiem na te gryzonie, jest cynamon, który nie tylko sprawdza się jako dodatek do wypieków i napojów. Nornice reagują na cynamon bardzo źle, ponieważ zapach je drażni, stresuje i wywołuje silny strach. Posyp przyprawą w proszku ich tunele wewnątrz oraz na zewnątrz. Jeśli akurat nie masz cynamonu w domu, możesz spokojnie wykorzystać sproszkowaną papryczkę chili. Możesz też zasadzić kilka roślin, które będą odstraszać nornice, a są to: wilkomlecz, gorczyca, mięta i czarna porzeczka.

jak przegonić nornicę z ogrodu, fot. getty images

jak przegonić nornicę z ogrodu, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Posadź te rośliny w ogrodzie. Pozbędziesz się nornic

Weź z kuchni i wrzuć do tunelu nornic

Kolejnym równie skutecznym, tanim i dostępnym w każdej kuchni jest czosnek. Warto włożyć do środka tunelu kilka rozgniecionych ząbków czosnku lub rozsypać czosnek granulowany wokół. Niezależnie od tego, jaką formę tej przyprawy wybierzesz, zadziała ona tak samo szybko i trwale pozbędzie się nornic z ogrodu. Oprócz czosnku możesz wykorzystać roztarte liście czarnego bzu lub orzecha włoskiego oraz gałązki tui. Wszystkie te rośliny zawierają w sobie substancje, których zapach silnie rozchodzi się po wewnętrznych korytarzach nornic.

jak przegonić nornicę z ogrodu, Fot. getridofthings.blogspot.com

jak przegonić nornicę z ogrodu, Fot. getridofthings.blogspot.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pozostałe sposoby na przegonienie nornicy z ogrodu

Jeśli w twoim ogrodzie zadomowiły się nornice i chcesz ich „wizytom” zapobiegać, warto zastanowić się nad posiadaniem kota, który również szybko rozprawi się z małymi intruzami. Jednak z licznych powodów nie każdy z nas pozwoli sobie na taką metodę. Co wtedy? Jeśli chcesz, możesz zakupić silnie działające zapachowe mieszanki w płynie i wlewać je do tuneli nornic.

Zobacz również: Do tuneli nornic włóż ten ulubiony przez wielu Polaków składnik potraw. Szybko pozbędziesz się ich z ogrodu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować