×
Wirtualna Polska

Nie sadź mieczyków przy tych roślinach, jeśli chcesz się cieszyć ich kwiatami

Mieczyki, nazywane przesz wielu także gladiolami, to piękne, barwne kwiaty, które świetnie się prezentują zwłaszcza w ogrodach typu angielskiego. Podpowiemy ci, jak i kiedy sadzić mieczyki, lepiej, jeśli zabierzesz się za to już niedługo, bo inaczej stracisz ku temu najlepszą porę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Gladiole nie zimują w gruncie, bo nie są na to wystarczająco odporne. Dlatego wykopuje się je z ziemi i wiosną sadzi ponownie. Właśnie teraz przypada najbardziej odpowiednia pod względem temperatury, ilości opadów i słońca pora na to, by bujnie i pięknie zakwitły. Pokażemy ci krok po kroku, jak się za to zabrać.

Kiedy i gdzie posadzić gladiole?

Większość ogrodników zaleca, by sadzić mieczyki w drugiej połowie kwietnia lub pierwszych dniach maja. Jeśli przegapisz tę porę, to narażasz się na to, że zakwitną one później i nie tak okazale. Są to kwiaty które zdecydowanie lubią pełne słońce, zwłaszcza gdy się już rozwiną z młodej rośliny. Jeśli posadzisz je więc teraz, to będzie to najbardziej zgodne z ich naturalnym cyklem rozwoju. Lubią one glebę żyzną i bogatą w składniki mineralne. Najlepiej, jeśli jej pH mieści się w granicach 6,5-7,0. Jeśli nie masz wyboru i zamiast słonecznego miejsca posadzisz je w lekko zacienionym, to też powinny sobie poradzić. Postaraj się za to, by nie musiały się zmagać z silnym wiatrem.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Jeśli zrobisz to na wiosnę, bukszpan w ogrodzie będzie gęstszy i piękniejszy niż zwykle

Jak sadzić mieczyki?

Specyfika gladioli polega na tym, że najlepiej jest ją sadzić co roku w innym miejscu (na to samo możesz wrócić dopiero po kilku latach). Do sadzenia wybierz jedynie zdrowe cebule. Jeśli mają one jakiekolwiek ślady nadgryzień albo objawy chorób, to lepiej jest z nich zrezygnować. Przed sadzeniem dobrze jest bulwy zanurzyć w preparacie grzybobójczym. Następnie taką bulwę osuszamy. Gdy już to zrobisz, przekop głęboko glebę, a potem bulwy zasadź na głębokość około 10 cm w odstępach co 25-30 cm od siebie. Mieczyków nie można sadzić w pobliżu kwiatów takich jak: pelargonie, petunie, bratki, astry, ostróżki, lilie, floksy. Nie odnajdą się też w miejscu, gdzie poprzednio rosły: truskawki, fasola, groch, buraki, dynia, pomidory, ogórki.

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

kiedy sadzić mieczyki, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować