Balkon i ogródCodziennie podlewam surfinie tą mieszanką. Pędy uginają się od kwiatów do samej jesieni

Codziennie podlewam surfinie tą mieszanką. Pędy uginają się od kwiatów do samej jesieni

czym podlewać surfinie, fot. Getty Images
czym podlewać surfinie, fot. Getty Images
18.08.2023 10:46

Ostatnio dowiedziałam się, czym podlewać surfinie, by rosły bujne i miały sporo kwiatów. Od teraz moje balkony są wręcz zalane kwiatami, a ja polecam ten sposób każdemu, kto pyta o te rośliny.

Surfinie są popularnym kwiatem balkonowym, który nie jest trudny w uprawie. Cieszą oko aż do późnej jesieni, a w tym czasie stale kwitną i stają się coraz bujniejsze. Poznaj sekrety ich pielęgnacji, a już wkrótce i twój balkon będzie uginał się od kwiatów.

Jak pielęgnować te kwiaty?

Surfinie najlepiej czują się na słonecznych stanowiskach, wolnych od przeciągów. Silny wiatr nie jest im straszny, natomiast grad i ulewny deszcz mogą wyrządzić wiele złego. Jeśli zdarzy się, że twoje kwiaty zostaną uszkodzone, nie martw się, bo roślina bardzo szybko się regeneruje. Ważne, by oberwać połamane kwiaty i gałązki — roślina nie będzie marnować energii na ich odżywienie. Surfinie lubią duże pojemniki i luz, dlatego trzymanie ich w ciasnych doniczkach nie zda egzaminu. Im większą skrzynie mają, tym rzadziej trzeba je podlewać. Tutaj warto zwrócić uwagę na sposób nawadniania, gdyż łatwo je przelać, natomiast zbyt sucha ziemia także jest negatywnym czynnikiem. Po pierwsze kwiaty więdną, a liście stają się lepkie. Dostarczenie wody pobudzi je do życia w zaledwie kilka minut. Surfinie mają różne kolory i odmiany, ale ich pielęgnacja jest zazwyczaj taka sama.

czym podlewać surfinie by były bujne i kwieciste? fot. freepik
czym podlewać surfinie by były bujne i kwieciste? fot. freepik

Jak podlewać surfinie?

Aby surfinie były zawsze w dobrej kondycji, warto podlewać je wodą z nawozem, który będzie je odżywiał za każdym razem, kiedy ziemia stanie się sucha. Specjalny preparat należy kupić w sklepie ogrodniczym, to koszt kilkunastu złotych, lecz efekty są tego warte. Dodajemy niewielką ilość płynu do wody i podlewamy surfinie za każdym razem wodą z nawozem, gdy to konieczne - w upalne dni nawet codziennie. Ta odrobina nawozu będzie zatrzymywała wodę wewnątrz ziemi i zapobiegnie nadmiernemu parowaniu. Płatki kwiatów nie będą blaknąć, a wręcz staną się niezwykle barwne. Ta metoda pozwala odżywić i wzmocnić surfinie. Nie musisz też się zastanawiać, kiedy ostatnio dostały nawóz. Jeżeli odpowiednio go rozcieńczyć, podlewanie surfinii wodą z odrobiną nawozu za każdym razem przyniesie spektakularne efekty.

czym podlewać surfinie by były bujne i kwieciste? fot. freepik
czym podlewać surfinie by były bujne i kwieciste? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także