×
Wirtualna Polska

Napar z mniszka lekarskiego reguluje poziom cukru we krwi i pracę wątroby oraz działa przeciwnowotworowo

Popularny dmuchawiec to roślina posiadająca właściwości zdrowotne. Nie traktuj jej jak chwast, a zbieraj i pij jak herbatę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Żółte kwiaty

Mniszek lekarski rośnie praktycznie wszędzie. Na łąkach, w parkach, skwerach, pustostanach. Szybko się rozprzestrzenia i dość trudno go wyplenić. Często jest traktowany jak chwast. A to dość niesprawiedliwe. 😉 Mniszek kwitnie od kwietnia do końca maja. Ma właściwości zdrowotne, więc warto robić z niego napar.

Mniszek lekarski:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  • reguluje stężenie cukru we krwi dzięki zawartości inuliny
  • wspomaga pracę wątroby dzięki zawartości choliny,
  • działa moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo dzięki związkom kumaryny
  • luteina z mniszka chroni oczy przed działaniem promieni słonecznych,
  • łagodzi napięcie przedmiesiączkowe,
  • pomaga przy zaparciach,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy,
  • fitosterole obniżają wchłanianie cholesterolu w jelitach.

To tylko wybrane właściwości zdrowotne mniszka. On działa dobroczynnie prawie na wszystko. 😉 Dlatego warto zrobić z tego napar i popijać w dowolnej chwili.

Mniszkowa herbatka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najlepiej będzie smakować herbatka zrobiona z młodych kwiatów mniszka lekarskiego. Starsze rośliny mogą mieć gorzki aromat. Należy zbierać je w miejscach oddalonych do głównych dróg i nie w mieście.

Kwiaty najpierw dobrze wypłucz. Napar można zrobić z roślin świeżych lub suszonych. Ok. 6 kwiatów zalej wrzątkiem i zaparzaj pod przykryciem ok. 15-20 minut. Napar odcedź i pij.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Działanie przeciwnowotworowe

Dr Henryk Różański, autor takich książek jak „Poradnik zielarski” i „Poradnik fitoterapii”, od 1994 roku prowadzi prace nad bazą o naturalnych lekach ludowych. Jego portal http://rozanski.li śledzi wiele osób. Mniszek lekarski jest przez niego uważany za roślinę zawierającą cenne składniki przeciwnowotworowe. Informacje na ten temat znajdziesz tutaj

Korzeń w użyciu

Napar możesz również zrobić z korzeni mniszka. Korzenie zbiera się wczesną wiosną lub późną jesienią, kiedy już mniszek nie kwitnie. Najpierw należy je dobrze umyć i posiekać. Następnie korzenie piecz w piekarniku przez 2 godziny. Zaparzaj łyżeczkę prażonych korzeni w kubku gorącej wody (przez 10 minut).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jakie ziołowe napary lubisz najbardziej?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: stronazdrowia.pl

Może Cię zainteresować