PoradyLajfhakiTych rzeczy nie rób latem przed snem. Inaczej długo będziesz liczył owce

Tych rzeczy nie rób latem przed snem. Inaczej długo będziesz liczył owce

czego nie robić przed snem latem, fot. Freepik
czego nie robić przed snem latem, fot. Freepik
19.07.2023 16:58

Spanie latem nie do końca należy do najprzyjemniejszych czynności. Higienie snu nie sprzyja wysoka temperatura, duchota oraz spożywane przez nas jedzenie. Podpowiadamy, czego nie robić przed snem latem.

Na nasz sen wpływa wiele czynników. Niewyspanie lub bezsenność mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Jak dbać o higienę snu?

Jest wiele sposobów na to, aby zatroszczyć się o dobry sen. Nie jest to wcale wielką sztuką, a małe zmiany mogą naprawdę korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie psycho-fizyczne. Szczególnie warto zatroszczyć się o to latem, kiedy czynniki zewnętrzne bardzo utrudniają zaśnięcie. Mowa tu oczywiście o zbyt wysokiej temperaturze i dusznej aurze, która potrafi naprawdę uprzykrzyć nam nocny wypoczynek. Jednym ze sposób na to, aby szybciej zasnąć jest włożenie piżamy na chwilę do zamrażarki. W schłodzonym ubraniu skuteczniej przeniesiesz się na łono Morfeusza. Zasłonięcie okien i wywietrzenie pomieszczenia przed snem, również może pomóc. Warto też zadbać o to, aby kłaść się spać o regularnych porach. Wtedy nasz organizm lepiej się przystosuje do danego trybu dnia. Co więcej nie warto unikać aktywności fizycznej. Dzięki niej także nie będziesz musiał liczyć baranów, gdyż wykorzystasz nagromadzone pokłady energii. Natomiast lekkostrawna dieta będzie wsparciem dla żołądka i wątroby, które w nocy nie będą męczyły się trawieniem.

Egipski patent na bezsenność pomoże zasnąć nawet w największy upał. Fot. Freepik
Egipski patent na bezsenność pomoże zasnąć nawet w największy upał. Fot. Freepik

Czego nie robić przed snem latem?

Są jeszcze inne rzeczy, których należy nie robić, chcąc dobrze spać latem.

  • Unikaj dużej ekspozycji na światło

Nie od dziś wiadomo, że światło rozbudza umysł (szczególnie niebieskie, którym świecą ekrany telefonów). Hamuje to wytwarzanie melatoniny, czyli hormonu snu. Dlatego przed pójściem do łóżka przyciemnij światło i spróbuj się zrelaksować z zamkniętymi oczami.

  • Schłodź organizm

Temperatura ciała idealna do zapadnięcia w sen to 22 stopnie (sprzyja ona produkcji melatoniny). Jeśli organizm jest nagrzany, spada uczucie senności. Staraj się ochłodzić, np. za pomocą wentylatora. Dodatkowo w sypialni przez cały dzień miej zasłonięte okna. Dzięki temu to pomieszczenie nie nagrzeje się bardzo.

  • Uważaj z alkoholem

Latem uwielbiamy wieczorem spędzać czas przy piwie lub drinku. Eksperci zwracają uwagę, aby nieprzesadzić z ilością trunków, gdyż one mogą zaburzyć cykl dobowy.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także