Porady8-godzinny sen to mit. Naukowcy odkryli, ile powinniśmy spać

8‑godzinny sen to mit. Naukowcy odkryli, ile powinniśmy spać

Czy rzeczywiście powinniśmy spać codziennie po 8 godzin? Daniel Lieberman, autor książek i naukowiec z Harvardu, ma na ten temat nieco inne zdanie. Wyjaśniamy, ile jego zdaniem trzeba spać.

Naukowcy odkryli, ile trzeba spać. Fot. Pixabay
Naukowcy odkryli, ile trzeba spać. Fot. Pixabay

Daniel Lieberman walczy z mitem ośmiu godzin. Jego zdaniem wcale nie musimy tyle spać, by skutecznie zregenerować organizm. Przeprowadził na ten temat badania i jest przekonany o słuszności swojej teorii. Ile zatem trzeba spać?

Dlaczego sen jest taki ważny?

Sen pozwala nam zregenerować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wpływa na cały nasz organizm, pracę wielu układów, a nawet na gospodarkę hormonalną. Kiedy śpimy, odpoczywają m.in. nasze serce i mózg, a także układy: oddechowy, nerwowy, mięśniowy, pokarmowy oraz kostny. Osoby wyspane mają ładniejszą skórę, wypoczęte oczy i unormowane ciśnienie. Są też bardziej wypoczęte, a dzięki temu mają lepsze samopoczucie i lepiej koncentrują się na codziennych zadaniach.

Ile trzeba spać? Fot. Freepik
Ile trzeba spać? Fot. Freepik

Ile trzeba spać?

Optymalna długość snu jest uzależniona od wielu czynników takich jak m.in. wiek oraz styl życia. Najwięcej snu potrzebują noworodki i niemowlęta (nawet po kilkanaście godzin na dobę), a najmniej seniorzy. Od lat panuje jednak powszechne przekonanie, że najlepiej jest spać codziennie przez 8 godzin. Daniel Lieberman z Harvardu przeprowadził na ten temat badania i jest innego zdania. Obserwował osoby żyjące w świecie zachodnim i korzystające na co dzień z nowoczesnych technologii. Przyjrzał się również osobom, które żyją z dala od zdobyczy cywilizacyjnych. Te pierwsze miały spore problemy z zasypianiem i faktycznie potrzebowały więcej snu. Osoby niekorzystające ze zdobyczy technologii takich jak laptopy czy telefony komórkowe regenerowały się znacznie szybciej. Wystarczyło im 6-7 godzin, by odzyskać pełnię sił. Konieczność 8-godzinnego snu jest więc mitem. Zaś potrzeba odstawienia technologii na bok przed pójściem spać została w pełni potwierdzona.

Ile trzeba spać? Fot. Freepik
Ile trzeba spać? Fot. Freepik

Czym grozi zbyt krótki lub zbyt długi sen?

Zespół Liebermana porównał liczbę godzin snu z prawdopodobieństwem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Odkryto, że najmniejsze prawdopodobieństwo problemów z sercem występuje u osób śpiących po 7 godzin dziennie. Bardziej zagrożone są osoby, które sypiają krócej oraz dłużej — po 8 godzin i więcej. Oczywiście również w tym przypadku nie bez znaczenia jest tryb życia, jaki prowadzimy.