Czujesz już zapach wiosny? Jest tylko jedno źródło charakterystycznej woni
Dziś 21 marca, czyli początek kalendarzowej wiosny. Jest to więc idealny czas, aby wyjaśniać, co to za charakterystyczny zapach, który na wiosnę często można wyczuć w powietrzu. Źródło tej woni może dla wielu być zaskakujące. Sprawdź, czym jest zapach wiosny!
Obecnie w Polsce mamy astronomiczną oraz kalendarzową wiosnę. Aż chciałoby się zaśpiewać fragment słynnej piosenki Marka Grechuty: ''Wiosna, ach to ty''. Jak wszyscy wiemy, ta pora roku sprzyja spędzaniu dużo większej ilości czasu na zewnątrz. Wiele osób deklaruje więc, że czuje obecnie w powietrzu ''zapach wiosny''. Co to jednak tak naprawdę oznacza? Wcale nie chodzi tu o woń kwiatów. Okazuje się, że za ten charakterystyczny zapach odpowiada... geosmina!
Czym jest zapach wiosny?
Gdyby przeprowadzić sondę uliczną, to wiele osób zapewne określiłoby zapach wiosny jako woń kwiatów, trawy oraz deszczu. Dla niektórych ludzi na wiosnę inaczej pachnie nawet wiatr. W rzeczywistości za zapach wiosny odpowiada geosmina. Jest to związek organiczny z grupy cyklicznych alkoholi. Co ciekawe geosmina produkowana jest przez niektóre bakterie oraz sinice. Jej środowisko występowania to w większości gleba oraz woda.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lodówka i przetrzymywanie
Kiedy geosmina jest najbardziej wyczuwalna? Według ekspertów już po pierwszych roztopach oraz opadach deszczu można wyczuć w powietrzu jej charakterystyczną woń. Według wpisu opublikowanego kiedyś na oficjalnym facebookowym profilu Lasów Państwowych geosminę czuć zwłaszcza w lasach. Co więcej, kiedyś ten zapach mógł nawet pomagać ludziom w lokalizowaniu pożywienia po dłuższym okresie suszy.
Czy zapach geosminy może uzależniać?
Na pewno zapach wiosny jest dla wielu ludzi bardzo przyjemny. Kojarzy się z pożegnaniem zimy, dłuższym dniem, a nawet pewnym odrodzeniem czy nowym początkiem. W rzeczywistości jest to jednak tylko intensywna woń ziemi i deszczu. Nazywana jest zapachem wiosny, ponieważ to właśnie o tej porze roku geosmina uwalnia się w największych ilościach.
Co ciekawe ten charakterystyczny zapach jest dla niektórych osób na tyle uzależniający, że producenci perfum postanowili go odtworzyć. Obecnie na rynku można znaleźć przynajmniej kilka rodzajów perfum, które pachną ziemisto oraz deszczowo. Geosmina, jako związek chemiczny jest również często wykorzystywana w przemyśle farmakologicznym i farmaceutycznym.
Źródła: Facebook: Lasy Państwowe, Wiadomości WP.