Robiłeś tu zdjęcia? Teraz można iść za to do więzienia
Pojawił się nowy projekt w Rządowym Centrum Legislacji, który obejmuje zakaz robienia zdjęć na terenie niektórych obiektów. Ministerstwo Obrony Narodowej chce wykluczyć 25 tys. miejsc z możliwości fotografowania. Na liście znajdziesz nie tylko obiekty wojskowe. Złamanie przepisu może grozić więzieniem!
5 lutego 2024 roku w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt od samego Ministra Obrony Narodowej w sprawie zakazu fotografowania, nagrywania czy utrwalania obiektów szczególnie ważnych dla państwa polskiego. W dokumencie wskazano dokładny wzór zakazu i poszerzono go o nowy język, by był bardziej czytelny dla obcokrajowców.
Zakaz robienia zdjęć. Jakie obiekty zostaną wykluczone?
Złożony projekt ma na celu uaktualnienie przepisów dotyczących zakazu fotografowania "wrażliwych" obiektów w Polsce. Obiekty wojskowe to jedynie śladowy procent z 25 tys. wskazanych miejsc. Gdzie będzie obowiązywał zakaz fotografowania? Jak podaje serwis WP Wiadomości, są to:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli masz lodówkę starsza niż 5 lat, zrób test szczelności!
Warto również zaznaczyć, że ochroną są objęci ludzie przebywający na terenie miejsc wykluczonych z fotografowania. Pochwycenie i upublicznienie wizerunku będzie tak samo karane jak w przypadku złamania przepisu dotyczącego zakazu robienia zdjęć.
Zakaz fotografowania. Jakie są konsekwencje złamania przepisów?
Wszystkie miejsca objęte zakazem fotografowania będą oznaczone specjalnymi tabliczkami z uwzględnieniem symboli i pięciu języków. Zostały one zaproponowane bezpośrednio przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Dotychczas tabliczki miały zaledwie cztery języki, co sprawia, że nowe oznaczenia będą lepiej czytelne i dotrą do większej grupy ludzi.
Zakaz robienia zdjęć jest niesamowicie ważny dla obiektów bezpieczeństwa lub obronności państwa. Jak sam projekt wskazuje, jest ich aż 25 tysięcy, choć zapewne nie wszystkie zostały uwzględnione. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny za złamanie przepisu może grozić kara aresztu lub grzywna. "Można orzec przepadek przedmiotów pochodzących z tego wykroczenia oraz służących do popełnienia wykroczenia, choćby nie stanowiły własności sprawcy" - dodaje serwis WP Wiadomości.
Czy można robić zdjęcia na terenie prywatnym?
Zakaz fotografowania to szeroko pojęty temat, który często sprawia wiele kłopotów. Wiele osób zastanawia się, czy istnieje zakaz robienia zdjęć na prywatnej posesji? Jak się okazuje, w polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który tego zakazuje. Oznacza to, że wykonywanie fotografii "na pamiątkę" jest dozwolone. Nie można jednak upubliczniać tych zdjęć w internecie. Jeśli na zdjęciach znajduje się jakaś osoba, powinniśmy ukryć jej wizerunek lub zapytać o zgodę.