6 powodów, by natychmiast wyrzucić japonki. Tym skutkuje noszenie takich butów
Japonki to symbol letniego luzu i swobody. To jednak tylko pozory, ponieważ chodząc w nich, przykurczamy mięśnie stopy i bardziej obciążamy stawy. Wyjaśniamy, czy chodzenie w japonkach i innych klapkach jest zdrowe.
10.07.2023 17:23
Nie ma bardziej przewiewnego obuwia niż japonki, które składają się tylko z podeszwy i dwóch pasków łączących się między pierwszym a drugim palcem stopy. Ale czy chodzenie w nich jest zdrowe?
Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?
Niektórzy twierdzą, że japonki to najlepsze buty na lato, ponieważ można łatwo je włożyć i zdjąć. Do tego tylko w minimalnym stopniu zakrywają skórę, dzięki czemu nie jest nam tak gorąco. Ale czy chodzenie w takich klapkach jest wygodne? Zwykle nie za bardzo, szczególnie jeśli mowa o tych najtańszych (na piankowej podeszwie). Takie obuwie nie zapewnia praktycznie żadnej amortyzacji, a więc powoduje duże obciążenie stawów. Do tego wymaga ciągłego skupiania się na tym, by nie zgubić butów oraz związanego z tym nienaturalnego zaciskania palców. A to tylko niektóre z licznych niedogodności, jakie nasze ciało odczuwa w czasie chodzenia w japonkach i innych klapkach. Lekarze i podologowie nie mają wątpliwości, że ten typ obuwia nie jest dla nas zdrowy.
Zobacz także
Jakie są powody, by nie chodzić w klapkach?
Jest przynajmniej 6 powodów, by zrezygnować z chodzenia w japonkach i innych klapkach.
- Chodząc w klapkach (jak już wspomnieliśmy) nienaturalnie zaciskasz palce stóp. W ekstremalnych przypadkach może to doprowadzić do niewspółosiowości palców, czyli wystąpienia np. szponów lub palców młotkowatych.
- Cienka podeszwa japonek nie daje właściwie żadnej amortyzacji, a także wymusza zmianę sposobu chodzenia (mniejsze kroki), przez co cierpią nie tylko kostki, ale również kolana, biodra, a nawet plecy.
- Chodzenie w japonkach (i klapkach w ogóle) wiąże się z dużym ryzykiem różnego rodzaju urazów. Stopa może łatwo wyślizgnąć się z niestabilnych butów, co grozi upadkiem lub skręceniem kostki. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest jeżdżenie w klapkach na rowerze lub prowadzenie w nich auta.
- Stopy nie są w klapkach osłonięte przed działaniem bakterii, a ponieważ się pocą, to stają się bardziej narażone na działanie mikrobów.
- Japonki wykonane z plastiku zawierają najczęściej szkodliwe substancje, również te rakotwórcze. Mogą one przeniknąć przez skórę na stopach do organizmu. Unikaj więc kupowania najtańszych, plastikowych klapek z bazarów czy internetu.