PoradyKarmienie piersią w miejscach publicznych to nie wstyd! Oto co mówi prawo

Karmienie piersią w miejscach publicznych to nie wstyd! Oto co mówi prawo

Czy można karmić piersią w miejscach publicznych? Fot. Freepik
Czy można karmić piersią w miejscach publicznych? Fot. Freepik
25.07.2023 13:24

Choć kobiety karmiące piersią w restauracjach, parkach i innych miejscach są widywane coraz częściej, ten temat wciąż budzi spore emocje. Niektóre mamy nadal mają wątpliwości, czy można karmić piersią w miejscach publicznych. Wyjaśniamy, co mówią przepisy i jak ułatwić sobie karmienie maluszka poza domem.

Karmienie piersią to rzecz całkowicie naturalna. Mimo tego wiele kobiet zastanawia się, czy powinno robić to w miejscach publicznych, np. w czasie zakupów, spaceru czy wizyty w restauracji. Przepisy są w tej kwestii jasne. Jest też kilka sposobów, by ułatwić sobie karmienie maluszka w miejscu publicznym.

Czy można karmić piersią w miejscach publicznych?

Polskie przepisy nie zabraniają karmienia piersią w miejscach publicznych. Ministerstwo Zdrowia wręcz do tego zachęca. "Karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. Jest również praktyczne i wygodne. Wbrew pozorom ułatwia wyjście z domu, spotkania w gronie przyjaciół czy wyjazd za miasto" - czytamy w poradniku stworzonym przez resort z myślą o świeżo upieczonych mamach. Kobiety mogą więc bez obaw karmić swoje dzieci w restauracjach, centrach handlowych, instytucjach kultury czy parkach. Mało tego, prawo Unii Europejskiej zabrania zawstydzania kobiet karmiących piersią w miejscach publicznych. Takie zachowanie jest uznawane za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.

Czy można karmić piersią w miejscach publicznych? Fot. Freepik
Czy można karmić piersią w miejscach publicznych? Fot. Freepik

Co robić, kiedy ktoś domaga się, żebyś przestała karmić piersią?

Jeśli ktoś poprosi cię o zaprzestanie karmienia piersią w miejscu publicznym, w pierwszej kolejności powinnaś poinformować go o swoich prawach oraz o korzyściach płynących z takiego sposobu żywienia dziecka. Gdy to nie poskutkuje, możesz napisać skargę do zarządcy obiektu (np. restauracji), władz miejskich (np. w przypadku placówek kulturalnych), Rzecznika Praw Obywatelskich lub organizacji zajmujących się nierównym traktowaniem. Masz również możliwość złożenia do sądu pozwu z żądaniem odszkodowania za złamanie twojego prawa do karmienia piersią oraz za poniesione straty.

czy można karmić piersią w miejscach publicznych, fot. Freepik
czy można karmić piersią w miejscach publicznych, fot. Freepik

Jak ułatwić sobie karmienie piersią w miejscach publicznych?

Dla niektórych kobiet karmienie piersią w miejscach publicznych jest wstydliwe. Aby uniknąć dyskomfortu, możesz zorganizować je według kilku zasad.

  • Zapoznaj się z listą miejsc wspierających mamy karmiące piersią w twojej okolicy. Z pewnością znajdziesz ją w internecie. Wiele instytucji zamieszcza również specjalne naklejki na drzwiach. Zwykle takie lokale dysponują pokojami dla rodziców z dziećmi. Zazwyczaj są to osobne pomieszczenia z przewijakami i fotelami dla mam karmiących piersią.
  • Aby w czasie karmienia nie eksponować zbytnio piersi, zadbaj o odpowiednią odzież. Wybieraj luźne ubrania lub bluzki i sukienki stworzone specjalnie dla karmiących mam. Są wyposażone w zamki, rzepy lub napy, które pozwalają wyjąć pierś bez zbytniego obnażania się. Pomyśl również o miękkim staniku z odpinanymi ramiączkami.
  • Korzystaj z peleryny do karmienia piersią. Ma pasek pozwalający wygodnie zawiesić ją na szyi, dzięki czemu skutecznie osłania pierś oraz maluszka. Możesz również zasłonić się pieluszką tetrową.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także