Czy można mówić do księdza "proszę pana"? Zasada nie tylko dla ateistów
Czy do księdza można mówić "proszę pana", nawet jeśli jesteś ateistą? Choć wydaje się to najbardziej logiczne, to ekspertka od etykiety ma co do tego inne zdanie. Jak mówić do księdza, by nie doszło do nieeleganckiej wpadki?
Etykieta obejmuje nas wszystkich, bez wyjątku. Odpowiednie zwracanie się do obcych ludzi ma kluczowe znaczenie. Mnóstwo osób szanuje swój tytuł i nie pozwala na żadne uchybienia. Jak to jest w przypadku duchownych, gdy jesteś osobą niewierzącą? Czy można mówić "proszę pana", czy jednak się wstrzymać? Całą sprawę wyjaśnia ekspertka od etykiety z kanału TikTok @pani.etykieta.
Jak mówić do księdza? Tych zwrotów lepiej nie używaj
Liczba ateistów w naszym kraju znacząco rośnie i choć nie ma szczegółowych danych, przedstawiający ich odsetek, to szacuje się, że jest to kilka milionów Polaków. Osoby niewierzące i duchowni raczej nie wchodzą sobie w drogę, lecz czasami zdarza się, że ich ścieżki się krzyżują. Jak w takiej sytuacji się zachować? Czy można powiedzieć do księdza "proszę pana"? Specjalistka od etykiety wyjaśnia to w swoim najnowszym filmiku na kanale TikTok @pani.etykieta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zastosowania sody w kuchni
Mówienie do księdza per "pan" jest raczej nie na miejscu, a przynajmniej tak sądzi autorka filmiku. Nawet jeśli jest się ateistą, powinno się zwracać do księdza jego prawowitym tytułem. Inaczej duchowny może odebrać to jako brak kultury i poszanowania. Jak mówić do księdza? Korzystaj z tradycyjnego "proszę księdza", a nikt nie będzie mieć do ciebie pretensji.
Nie wszyscy chcą mówić "proszę księdza"
Użytkownicy TikToka mają zgoła odmienne zdanie na temat zwracania się do księdza. Ich zdaniem ateiści nie powinni tytułować zawodu, bo to tak samo jak mówienie do kogoś "pani ekspedientko" czy "panie elektryku". Och zdaniem ksiądz to przede wszystkim człowiek, więc należy odzywać się do niego jak do każdej innej osoby.
Autorka filmiku zaznacza, że jej filmik to jedynie sugestia i podpowiedź jak mówić do księdza w odpowiedni sposób. Jeśli ktoś nie ma ochoty tytułować księdza, to nie musi tego robić. Ważne, by mieć świadomość, że może być to potraktowane jako niegrzeczne zachowanie.
Czy można powiedzieć do zakonnicy "proszę pani"?
Ksiądz to jedno, lecz co z żeńską stroną kościoła, czyli siostrami zakonnymi. Te są o wiele częściej widziane na ulicach. Podobnie jak w przypadku księży zwrot "proszę pani" jest nie na miejscu. Jak się zwracać do siostry zakonnej? Sami przyznacie, że zwrot "proszę zakonnicę" brzmi co najmniej dziwnie, dlatego, zamiast niego należy stosować "proszę siostrę". Etykieta zostanie zachowana, a zakonnica nie będzie czuć się urażona.