PoradyOrganizacjaPlanujesz zmienić pracę? W tych miesiącach nie przystępuj do rekrutacji

Planujesz zmienić pracę? W tych miesiącach nie przystępuj do rekrutacji

Mężczyzna zakreśla ogłoszenia
Mężczyzna zakreśla ogłoszenia
Źródło zdjęć: © via Getty Images | silvana magnaghi

05.04.2024 11:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Praca to stały element życia, dlatego warto zadbać o to, by była jak najlepsza. Jeśli dotychczasowa firma cię nie zadowala, zastanów się nad zmianą pracy. A może szukasz czegoś na sezon? Są takie okresy, kiedy szukanie pracy może być bardziej efektywne. Jeśli zastanawiasz się, kiedy zmienić pracę, to poniższy kalendarz powinien ułatwić ci sprawę.

Początek roku, wakacje a może jesień — kiedy zmienić pracę? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które od jakiegoś czasu przeglądają oferty pracy. W zależności od okresu w ciągu roku możliwość znalezienia nowej pracy sukcesywnie wzrasta i maleje. Tyczy się to zarówno prac stałych, jak i tych na sezon. Jaki jest najlepszy czas na znalezienie pracy? Weź pod uwagę te konkretne miesiące.

W jakim okresie najłatwiej znaleźć pracę?

Szukanie pracy bywa niekiedy trudną przeprawą, obarczoną wieloma problemami i momentami zwątpienia. Brak ofert pracy, słabe zarobki czy nieodpowiadająca nam polityka firmy sprawia, że tracimy wiarę w znalezienie nowej pracy. Mimo to da się znaleźć pracę, która będzie nam odpowiadać. Trzeba jedynie wiedzieć, kiedy jej szukać.

W ciągu roku są takie okresy, gdzie znalezienie pracy jest znacznie łatwiejsze. Na pierwszy rzut idzie początek roku, gdy w firmach są nowe budżety, a starsi pracownicy odchodzą lub zmieniają branże. To właśnie wtedy należy aplikować do firm, które są na naszym celowniku. Pierwsze wakaty rozchodzą się już z początkiem roku, lecz wiosną również można liczyć na sporo ofert.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lato to czas dla sezonowych pracowników

Letnie miesiące sprawiają, że ludzie chcą uczestniczyć w różnych aktywnościach. Mieszkańcy miast często szukają rozrywki w parkach, kawiarniach czy miejscach kultury. Przedsiębiorcy wiedzą, że w tym okresie warto zainwestować w sezonowych pracowników. Studenci, uczniowie czy osoby po 18 r.ż. mogą śmiało szukać pracy na sezon, która najczęściej jest o wiele lepiej płatna. Lodziarnie, sale zabaw, parki rozrywki czy restauracje – tam z pewnością znajdziesz pracę na lato.

Jeśli chodzi o osoby, które szukają stałej pracy, to lato nie jest zbyt sprzyjającym okresem. Od czerwca do września wypada czas urlopowy, gdzie firmy często ogłaszają przestoje i nie mają czasu na dodatkowe rekrutacje. Sytuacja utrzymuje się do końca września, gdy zaczynają się nowe projekty. Październik to jeden z tych miesięcy, gdy studenci odchodzą i zwalniają miejsce dla innych.

Czy warto szukać pracy pod koniec roku?

Zbliża się listopad, a ty zastanawiasz się nad zmianą stanowiska? To dobry czas na sprawdzenie rynku. Wiele firm zamyka rok i planuje kolejne projekty, a wtedy zawsze ktoś się zwalnia. Często jest tak, że pracodawca informuje o rekrutacjach wewnętrznych i możliwości zmiany stanowiska lub polecenia kandydata.

Są takie branże (np. logistyka i spożywka), gdzie okres przed świętami to najważniejszy czas w roku. To właśnie wtedy nagminnie szuka się pracowników, którzy mogliby zasilić szeregi firmy. Część z nich dostaje umowę na stałe po nowym roku, gdy pracodawca widzi, że warto z nimi podjąć współpracę. Kiedy zmienić pracę? Jak widzisz, szukanie pracy może być efektywne przez cały rok. Niektóre miesiące są bardziej sprzyjające, a wszystko zależy od branży, w jakiej szukasz zatrudnienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także