PoradyLajfhakiIle zarabiają zakonnice w Polsce? Kwota zmrozi każdego

Ile zarabiają zakonnice w Polsce? Kwota zmrozi każdego

ile zarabiają zakonnice, fot. Pixabay
ile zarabiają zakonnice, fot. Pixabay
21.10.2023 13:53

Życie kleru w Polsce to wrażliwy temat. Wiele osób uważa, że księża zarabiają zdecydowanie za dużo, zwłaszcza że część ich pracy nie jest opodatkowana, jak należy. Ile w takim razie zarabiają zakonnice? Tutaj również kwoty mogą mocno zaskoczyć.

Zarobki zakonnic są bardzo zróżnicowane, a wynika to z faktu, że tylko niewielka ich część pracuje na etacie i dostaje za to pensję. Co w takim razie z resztą? Skoro nie mają nic swojego, to jak żyją? Fragment książki "Zakonnice odchodzą po cichu" mówi, że kobiety muszą prosić o wszystko górę kościoła, nieważne czy chodzi o bieliznę, czy wyjście na spacer.

Ile zarabiają zakonnice? Większość nie ma nic swojego

Dziennik "Fakt" postanowił poruszyć kwestię zarobków zakonnic. Zaledwie 10 proc. pracuje na etacie jako katechetki w szkołach. Za wykonaną pracę dostają najniższą krajową, która na obecny czas wynosi 3600 zł brutto. Niestety pieniądze nie zostają w portfelu kobiet. Muszą one oddać wynagrodzenie siostrze przełożonej. Podobnie jest w przypadku emerytur, które również lądują we wspólnym budżecie. W przypadku gdy któraś z kobiet potrzebuje pieniądze na jakąś "zachciankę", musi to negocjować ze swoją przełożoną. Tamta decyduje czy należą jej się środki na podstawowe rzeczy takie jak np. środki czystości.

Obraz

Na jaką emeryturę mogą liczyć księża?

Jak w każdym przypadku, emerytura księdza jest zależna od zarobków  i wysokości składek, jakie odprowadzał. Jeśli zarabiał najniższą krajową, to jego świadczenie jest niskie i wynosi ok. tysiąca złotych. Jeśli zaś ksiądz pracował w szkole, czy na uczelni, może liczyć na emeryturę rzędu 2,5 tys. złotych. ZUS to nie jedyne miejsce, skąd księża w podeszłym wieku czerpią pieniądze. Po 75. roku życia dostają dodatkowe środki z Funduszu Kościelnego. Po otrzymaniu świadczeń ksiądz może liczyć na zarobek ok. 5 tys. złotych, natomiast biskup nawet 10 tys. Rekordzista Polski to arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź, który w 2021 roku pobierał świadczenia od Ministerstwa Obrony Narodowej, a jego emerytura sięgała 18 tys. złotych miesięcznie. Niestety zakonnice nie mają tego przywileju i często żyją na łasce Kościoła, który nie zawsze idzie im na rękę. Jak widać, duchowni mają kompletnie inny standard życia, niż kobiety w klasztorze.

Ile zarabiają zakonnice? Zakon jasno o tym mówi, fot. Freepik
Ile zarabiają zakonnice? Zakon jasno o tym mówi, fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także