NewsyCzy woda mineralna może się zepsuć? Oto dlaczego na butelce jest data ważności

Czy woda mineralna może się zepsuć? Oto dlaczego na butelce jest data ważności

W dzisiejszych czasach picie wody butelkowanej stało się czymś powszechnym. Wiele osób oprócz kawy i herbaty codziennie pije tylko wodę mineralną. Czy jednak może się ona zepsuć? Wyjaśniamy, dlaczego na wodzie butelkowanej jest data ważności.

Wyjaśniamy, czy woda mineralna może się zepsuć.
Wyjaśniamy, czy woda mineralna może się zepsuć.
Źródło zdjęć: © Pixabay | denvit

24.03.2024 12:21

Przyjmuje się, że zdrowy i dorosły człowiek powinien wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Zapewne wiele osób zastanawia się, czy woda mineralna może się zepsuć? W końcu bardzo często po jej zakupie nie pijemy jej od razu, a na butelce znajduje się przecież data ważności.

Niektórzy robią nawet zapasy wody na kilka tygodni czy miesięcy i przechowują ją w miejscach typu magazyn lub spiżarnia. Co, jeśli przez to woda butelkowana nie jest już zdatna do wypicia? Postanowiliśmy wyjaśnić tę kwestię.

Czy woda mineralna może się zepsuć?

Mimo tego, że woda kupowana w sklepach zazwyczaj na butelce lub nakrętce ma fabrycznie umieszczoną datę ważności, to jednak według ekspertów sama w sobie nie może być przeterminowana. W rzeczywistości data ważności pozwala firmie kontrolować jakość swoich produktów. Jeżeli jednak przechowujemy wodę butelkowaną w miejscu mocno nasłonecznionym lub takim, gdzie plastikowe butelki są bardzo ściśnięte, to po czasie woda ta może rzeczywiście być dla nas szkodliwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za wszystko odpowiedzialna jest tak naprawdę butelka, a raczej jej skład. Niestety pod wpływem czasu oraz działania różnych warunków atmosferycznych szkodliwe substancje przedostają się do wody. Dla człowieka jest to niestety zagrożenie. Warto podkreślić, że niedawno badacze odkryli zaskakujące fakty. Okazuje się, że litr wody butelkowanej zawiera około 240 tysięcy wykrywalnych drobin nanoplastiku.

Dodatkowo podczas badań naukowców z Uniwersytetu Columbia wykryto, że jednym z chemikaliów, które przedostały się do wody, był Poli(tereftalan etylenu), czyli znany wszystkim PET. Właśnie to tworzywo wykorzystywane jest do produkcji butelek na napoje. Kolejnym szkodliwym składnikiem, który często przedostaje się do wody, jest poliamid. To tworzywo, które jest głównie wykorzystywane w motoryzacji oraz przemyśle lotniczym i elektronicznym.

Dlaczego długo otwarta woda źle smakuje?

Wiesz już, czy woda mineralna może się zepsuć, gdy upłynie termin ważności. Sam fakt, że nie ulega przeterminowaniu to jednak nie wszystko. Chyba każdy chociaż raz w życiu miał taką sytuację, że napił się wody mineralnej, która została otwarta kilka dni wcześniej, a jej smak był dużo gorszy niż na początku, a nawet odrzucający. W takim przypadku spożywana woda najprawdopodobniej się zepsuła. Jak długo więc może stać woda mineralna po otwarciu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że woda po otwarciu jest narażona na kontakt z różnymi bakteriami czy innymi drobnoustrojami. Według ekspertów woda butelkowana może być dobra do wypicia, jeżeli spożyjemy ją maksymalnie 24 godziny od otwarcia.

woda mineralnawoda w butelkachwoda butelkowana