PoradyJeśli zrobiłeś to przed suszeniem grzybów, nie dziw się, że spleśniały. 2 częste błędy

Jeśli zrobiłeś to przed suszeniem grzybów, nie dziw się, że spleśniały. 2 częste błędy

Pachnące, suszone grzyby to idealny dodatek do zup, sosów czy bigosu. Niestety zdarza się, że w pojemniku, w którym je przechowujesz, pojawia się charakterystyczny nalot. To znak, że prawdopodobnie popełniłeś jeden z częstych błędów. Oto dlaczego suszone grzyby pleśnieją.

Oto dlaczego suszone grzyby pleśnieją. Fot. Genialne.pl
Oto dlaczego suszone grzyby pleśnieją. Fot. Genialne.pl

30.09.2023 21:56

Suszenie grzybów to jeden z najpopularniejszych sposobów ich przechowywania. Dzięki temu prostemu zabiegowi możemy cieszyć się smakiem i aromatem jesiennych zbiorów przez cały rok. Aby tak było, trzeba jednak uważać. Jeden błąd może sprawić, że grzyby spleśnieją i cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

Jak przechowywać grzyby?

Grzyby można przechowywać na różne sposoby. Wiele osób robi z nich przetwory w słoikach (np. marynuje w zalewie octowej). Inni mrożą je lub suszą. Ta ostatnia metoda pozwala zachować najwięcej smaku i aromatu. Co ważne, można ją stosować przy wszystkich rodzajach grzybów. Suszone borowiki, kurki czy koźlarze można później dodać do zupy, sosu lub świątecznego bigosu. Trzeba jednak uważać, by zbiory zamknięte w pojemniku nie pokryły się pleśnią.

Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Fot. Freepik
Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Fot. Freepik

Dlaczego suszone grzyby pleśnieją?

Jak wspomnieliśmy, suszenie grzybów pozwala zachować najwięcej smaku i aromatu. Niestety proces ten może zakończyć się fiaskiem i grzyby po jakimś czasie spleśnieją. Nie ma tu znaczenia, jaką metodą je suszyłeś — w piekarniku, specjalnej suszarce czy na sznurku. Taka wpadka może zdarzyć się z kilku powodów. Przede wszystkim rozwój pleśni powodują okazy uszkodzone lub robaczywe. Jeśli choć jeden taki grzyb znajdzie się w pojemniku, cała porcja będzie nadawała się tylko do wyrzucenia. Drugim częstym powodem pojawiania się pleśni jest niedostatecznie długie osuszanie zbiorów. Zwykle ma to związek z pewnym błędem, który wiele osób popełnia w czasie przygotowywania grzybów do suszenia.

Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Fot. Freepik
Dlaczego suszone grzyby pleśnieją? Fot. Freepik

Jak przygotować grzyby do suszenia?

Wiele osób zaraz po powrocie do domu z grzybobrania wrzuca grzyby na durszlak i myje je pod bieżącą wodą bez względu na to, jakie będzie ich późniejsze przeznaczenie. Takie mycie ogólnie nie jest dla nich zbyt dobre (lepiej płukać wrzątkiem), ale w przypadku grzybów do suszenia może spowodować naprawdę duże problemy. Pod wpływem wody grzyby pęcznieją, przez co trudniej jest je całkowicie wysuszyć. Zwykle trwa to o wiele dłużej niż w przypadku grzybów, które nie były myte. Aby dobrze wysuszyć swoje zbiory, lepiej ich nie myć. Jakoś zanieczyszczeń trzeba się jednak pozbyć, ponieważ po wysuszeniu nie da się już tego zrobić. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób. Resztki ściółki i drobinki piasku usuń szorstką ściereczką, wilgotną gąbką lub niewielkim pędzelkiem. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń, a grzyby nie wchłoną dużej ilości wody.

kuchniawarto wiedziećkuchenne triki