PoradySpecjalistka wyjaśnia, czy trzeba stawiać przetwory do góry dnem

Specjalistka wyjaśnia, czy trzeba stawiać przetwory do góry dnem

Naukowczyni wyjaśnia, czy trzeba odwracać słoiki do góry dnem. Fot. Freepik/Instagram @science_mission
Naukowczyni wyjaśnia, czy trzeba odwracać słoiki do góry dnem. Fot. Freepik/Instagram @science_mission
28.08.2023 20:51

Słoiki ustawione na nakrętkach to standardowy widok przy robieniu przetworów. Ale właściwie, po co to robimy? Wekowanie jest stosowane od niepamiętnych czasów i ma silne, naukowe podłoże. Wyjaśniamy, czy trzeba odwracać słoiki do góry dnem. W tej kwestii nie ma dowolności!

Wekowanie to jeden z popularnych sposobów zabezpieczania produktów spożywczych przed zepsuciem poprzez szczelne zamknięcie ich w słoikach. Po przygotowaniu weki można przechowywać nawet przez kilka tygodni. Jeśli kiedykolwiek wekowałeś żywność  lub widziałeś, jak robi to twoja mama czy babcia, z pewnością wiesz, że jednym z elementów tego procesu jest odwracanie słoików do góry dnem. Wyjaśniamy, co to daje i czy faktycznie jest konieczne.

Czy odwracać słoiki do góry dnem?

Odpowiedź na pytanie: "Czy odwracać słoiki do góry dnem?" jest prosta. Tak, to konieczne, jeśli chcesz poprawnie przygotować weki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, dlaczego ta prosta czynność jest tak ważna. Wyjaśnia to na Instagramie profesorka Kasia, propagatorka nauki, która prowadzi profil @science_mission. "Po odwróceniu słoika przez gorącą potrawę przechodzi powietrze i ogrzewa się. I przy okazji nie może już z tego słoika uciec" - tłumaczy naukowczyni. Kiedy potrawa i powietrze zaczynają się schładzać, w słoiku spada ciśnienie. Ponieważ na zewnątrz ciśnienie jest wyższe, napiera na nakrętkę. Dlatego robi się wklęsła. To właśnie ten proces jest istotą wekowania i sprawia, że słoiki są szczelnie zamknięte. Zabezpieczone w ten sposób jedzenie możesz przechowywać potrawy nawet do kilku tygodni.

Czy odwracać słoiki do góry dnem? Fot. Freepik
Czy odwracać słoiki do góry dnem? Fot. Freepik

Czy odwracać słoiki z pasteryzowanymi przetworami do góry dnem?

Wiele osób myli wekowanie z pasteryzacją, która jest zupełnie innym procesem. Podczas gdy wekowanie ma zapewnić szczelne zamknięcie słoika, by nie docierało do niego powietrze, celem pasteryzacji jest zniszczenie drobnoustrojów i zahamowanie rozwoju enzymów, a przez to przedłużenie trwałości produktu. Cel ten osiąga się poprzez gotowanie słoików z gotowym wyrobem. Domowe przetwory takie jak dżemy poddaje się obu tym procesom. Jeśli po wlaniu do słoików gorącego produktu, odwróciłeś je do góry dnem, po pasteryzacji nie musisz już tego robić. Jeśli natomiast najpierw pasteryzowałeś słoiki, po wyjęciu z gorącej wody konieczne jest ustawienie ich na nakrętkach, by zostały zawekowane. Co ważne, niektóre produkty takie jak zupy, mięso, tofu i rośliny strączkowe, należy pasteryzować 2 lub 3 razy, by mieć pewność, że usunęliśmy wszystkie bakterie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także